Blog

WordPress Yönetici-Admin giriş logosunu değiştirme (Kesin Çözüm)

Hepinizin bildiği gibi WordPress Yönetici-Admin sayfasına giriş yaptığımızda bu sayfada bir wordpress logosu belirmekte ve alt tarafında giriş için kullanıcı adı ve parola kısmı bulunmaktadır. WordPress Yönetici-Admin giriş logosunu değiştirme işlemini bir eklenti olmadan değiştirebilirsiniz.

Hatta logonun link ve slogan yazısı da değiştirilebilir. Bunun nasıl yapıldığını anlatmadan önce şu uyarıyı yapmalıyım, WordPress functions.php dosyasında değişiklik yapacağımızdan dolayı eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız lütfen denemeyin. Yapacağınız işlemi geri alma şansı olması için en azından bu dosyanın yedeğini alın.

WordPress admin sayfasına gittiğimizde wordpress logosunun olduğu, üzerine fare imlecini getirdiğimizde “WordPress’in desteğiyle” sloganı görüntülenen ve tıkladığımızda WordPress ana sayfasına yönlendirilen aşağıdaki gibi bir sayfa açılır.

yonetici-logo-degisim-oncesi

Bu logoyu değiştirmek için FTP programı kullanarak kullanmakta olduğumuz tema içerisindeki functions.php dosyasını indirerek veya Yönetici sayfanızda Bileşenler menüsü içerisinde Düzenleme sayfası içerisinde functions.php dosyasını seçerek yapabilirsiniz. Birinci yöntemi kullanmak daha sağlıklı bir yöntem olup hata olması durumunda eski haline döndürmek daha kolaydır.

Hangi yöntemi kullanacağınız size kalmış, şimdi bu dosya içerisine aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştıracaksınız. Yapıştırmadan önce aşağıda açıklayacağım kısımları kendinize göre ayarlamayı unutmayın.

/*
YÖNETİCİ SAYFA GİRİŞ DEĞİŞİKLİKLERİ
*/
//yönetici sayfası logo linki değiştirme
function loginpage_custom_link() {
return 'https://www.desinggo.com';
}
add_filter('login_headerurl','loginpage_custom_link');
//yönetici sayfası logo sloganı değiştirme
function change_title_on_logo() {
return 'Herkes için WordPress!';
}
add_filter('login_headertitle', 'change_title_on_logo');
//yönetici sayfası logo değiştirme
function my_login_head() {
echo "
<style>
body.login #login h1 a {
background: url('".get_bloginfo('template_url').
"/images/logo.png') no-repeat scroll center top transparent;
height: 82px;
width: 300px;
}
</style>
";
}
add_action("login_head", "my_login_head");

Kod 3 aşamadan oluşmaktadır, birinci aşamada link, ikinci aşamada slogan ve üçüncü aşamada logo değiştirilmekte. Dilerseniz sadece logo değişim kısmını kullanarak diğerlerini değiştirmeyebilirsiniz.

Burada www.wpsitesi.com şeklinde yazılı olan linki dilediğiniz bir linkle değiştirin, “Herkes için WordPress!” yazan ve benim sitemin sloganı olan kısmı da kendi sloganınızla değiştirebilirsiniz. Son kısımda ise /image/logo.png kısmında logo.png kısmını kendi logo resminizin adıyla değiştirin. Bunun altındaki height ve witdth yani yükseklik ve genişlik ayarlarını kendi fotonuzun ayarlarıyla değiştirmeyi unutmayın, aksi takdirde logonuz orijinal görünümünü kaybeder.

Tüm bu ayarlamalardan sonra functions.php dosyasını kaydedin. Son olarak temanızın içerisinde bulunan image dosyasının içerisine gösterilecek logoyu gönderin. Tema dosyalarınıza site içerisinde /wp-content/themes/tema-adı şeklindedir.

My WordPress Login Logo Eklentisi İle WordPress Admin Paneli Girişindeki Logoyu Değiştirme

My WordPress Login Logo eklentisi admin giriş logusunu değiştirmek için en esnek özellikleri sağlayan eklentilerin başında geliyor.

1-Öncelikle eklentiyi indirin, kurulumunu yapın ve Admin Menüsü >> My WordPress Login Logo sekmesine gidin. Ardıdan karşınıza alttaki resimde olduğu gibi eklentinin yönetim paneli çıkacaktır.

Logo Image URL: Bu kısma Admin Paneli >> Ortam sekmesinden yeni eklediğiniz ve değiştirmek istediğiniz logunuzun URL adresini girin.

#Logo Width: Logonuzun genişlik boyutu ne olsun istiyorsanız, o ölçüyü girin. ( Logonun orjinal genişlik boyutu ne ise onu girin )

#Logo Height: Logonuzun yükseklik boyutu ne olsun istiyorsanız, o ölçüyü girin. ( Logonunorjinal yükseklik boyutu ne ise onu girin )

#Logo Link: Logonuza tıklandığında hangi adrese gidilsin istiyorsanız, o adresin URL’si girin. ( genelde sitenizin ana sayfası )

#Logo Title: Mouse ile logonun üzerine gelindiğinde başlık olarak hangi metin çıksın istiyorsanız,o metini buraya girin.

#Enable FadeIn Effect: Bu özelliği aktif ederseniz, logo giriş sayfanıza girdiğinizde ekrana bir efekt ile gelir.

#Custom Message: Buraya girdiğiniz mesaj giriş formunun hemen altında çıkacaktır. Boş bırakırsanız etkisiz hale getirmiş olursunuz.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu