Blog

WordPress Upload Limitini Arttırmak (Hızlı Çözüm)

WordPress upload limitini arttırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. WordPress bildiğimiz gibi kendi medya yükleyicisi ile birlikte gelmekte. Böylece dosyaları bloğunuza yüklemeyi kolay bir iş haline getirirsiniz ve bilmediğiniz ayarlarla – FTP istemcileri veya Dosya Yöneticileri ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Bloğunuzda olmasını istediğiniz tüm medya dosyalarını yalnızca birkaç tıklama ile hızlı ve kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmekte fayda var, medya yükleyicisi dosyaları sunucuya yüklemek için PHP’yi kullanmkata ve maalesef maksimum dosya boyutu için bir yükleme sınırı bulunuyor. İlk olarak wordPress Yönetici Yönetici Paneli > Ortam > Yeni Ekle bölümünde WordPress upload limitinizi hızlı bir şekilde kontrol etmelisiniz.

WordPress Upload Limit

Bu limit genellikle hosting sağlayıcılarına veya WordPress yapılandırmanıza bağlı olarak değişiklikgösterebilir. Çoğu durumda, maksimum dosya yükleme sınırı normal WordPress kullanıcısı için fazlasıyla yüksektir. Ancak, bu sınırı aşan yüksek kaliteli bir video dosyası veya büyük bir PDF belgesi yüklemek istiyorsanız ne olacak? Daha büyük dosyalar yüklemeye çalıştığınızda, dosya bu site için tanımlı en fazla dosya boyutunu geçiyor hatası alacaksınız.

Şimdi sizlere WordPress’de yükleme boyutunu artırmak için en hızlı ve kolay 2 yoldan bahsedeceğim.

İlk Olarak

Başka bir sekmede Hosting Kontrol paneli yani C-Panel ve WordPress Kullanıcı Paneli arayüzünü açmanızda fayda var. İşlemleri yaparken bu sayfalara ihtiyacımız olacak.

1.Yöntem | .htaccess ile maksimum WordPress upload limitini artırmak

Uzun uzun dosyanın ne işe yaradığını anlatmayacağım direk yapmanız gereken işlem sırasını paylaşarak sonuca ulaşmanızı sağlayacağım. İlk olarak C-Panelimizi giriş yapıyoruz. Sonrasında en üstte dosya yöneticisi olması gerek ona giriş yaparak public_html dizinini bularak ona da giriş yaptığımızda değişiklik yapmamız gereken .htaccess dosyamıza ulaşıyoruz.

Burada dikkat etmeniz gereken dosyayı açmak için çift tıklamayın direk tarayıcınız dosyayı indirecektir. Ve siz bir işlem yapsanız dahi tekrar aynı dizine dosyanızı eklemediğiniz sürece yükleme boyutu aynı kalacaktır.

Siz direk sağ tık>edit çıkan uyarıya evet diyerek tarayıcı üzerinde dosya düzenlemeyi açıyorsunuz. Burada bilmediğiniz yerleri kesinlikle kurcalamayın.

php_value upload_max_filesize 128M
php_value post_max_size 128M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300

Yukarıda verdiğim kod üzerinde 128 mb yazısını siz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz fakat önerilen 64 mb dir. bunu açtığınız .htaccess dosyasının en alt satırına ekleyerek üstten doyayı kaydet diyoruz. İlk işlemimiz bu kadar eğer wordpress panelimizde F5 yaparak sayfayı güncellediğimizde ortam kısmında boyut değişikliği olduysa işlem tamamdır. Değilse diğer adımı uygulamamız gerekir. Genellikle bu adım her panelde işe yaramaktadır bunu söyleyebilirim.

2.Yöntem| wp-config.php dosyasını düzenlemek

Eğer yukarıdaki yöntemler sizin için işe yaramazsa sakın endişelenmeyin. WordPress’de yükleme sınırını artırmanın bir başka yolu da, wp-config.php dosyasına aşağıdaki satırı eklemektir:

define('WP_MEMORY_LIMIT', '128M');

Dosya yöneticisinden tekrar wp-config.php  dosyasını edit diyerek açın ve son satıra yukarıdaki kodu ekleyin. Save, kaydet dedikten sonra dosya boyutunuz güncellenmiş olacaktır. Eğer hala sorun yaşıyorsanız bize sosyal medyadan hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu