Blog

E-İmza Nedir, Nasıl Kullanılır?

E-imza Nedir?Kullanım alanları ve ıslak imzadan farkı nedir? E-imza konusunda aklınıza takılan tüm detayları sizler için derledik.

İçinde bulunduğumuz çağda dijitalleşme adına her geçen gün hayatımıza farklı araçlar ve teknolojiler dahil oluyor.  E-İmza da bunlardan biri arabanın daha teknolojiğini, telefonun daha akıllısını hatta evlerimizin bile akıllı olmasını beklediğimiz bu dönemde iş hayatımız bundan geri kalır gibi değil. Aslında gerçek değişim önce iş dünyasının içerisinde başlıyor. Bu durum gündelik hayatımızı da kolaylaştırıyor.

E-imza

E-İmza Nedir

Şuana kadar ihtiyaç duymamış olanların belki de yeni tanışacağı, yaklaşık 15 yıl önce hayatımıza giren, hayat kurtarıcı bir ürün olan. elektronik imzadan haberdar mısınız? . Teknik terimlerden arındırarak açıklamak gerekirse elektronik imza (e-imza) ıslak imzanız ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan ve yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz usb benzeri bir yapıya sahip token içerisine yerleştirilmiş dijital imzanızdır. Elektronik imza kullanıldığı işlemlerde kullanıcı güvenliğini ön planda tutan yapısı sayesinde e-imza ile imzalanarak gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garanti altına alır. Bu özelliği  ile ister bireysel isterseniz kurumsal işlemlerinizde güvenli bir biçimde imzalama yapabilirsiniz. Üstelik elektronik imza kullanıcısı olarak bilgisayar ve internet erişimi sağlayabildiğiniz her yerde kolayca imzalama yapabilirsiniz. Sıcak ve soğuk havalarda tek bir işlem için bulunduğunuz yerden başka bir yere gitmek zorunda kalmazsınız.

E-İmzanın bir diğer avantajlı ve güvenli yönü ise yalnızca gerçek kişiler adına oluşturulabilmesidir. Bir kurumunuz olsa dahi, işletme ya da kurum adına elektronik imza oluşturamıyorsunuz. Yalnızca işletmedeki gerçek kişiler adına elektronik imza edinebiliyorsunuz. İş süreçleriniz de işletmeniz adına işlem gerçekleştiren kişileri de kendinizi de hukuki anlamda güvence altına alabiliyorsunuz.

E-İmza Nasıl Kullanılır?

Elektronik imza, kullanma kolaylığı sayesinde hem kamu hem özel sektörde farklı iş alanlarında faaliyet gösteren işletmeler tarafından yoğun olarak kullanılıyorİhtiyaca uygun seçilebilen 1,2 ve 3 yıllık e-imza paketleri olan e-imza, sektörlere ve mesleklere yönelik kampanyalar ileı daha da yaygınlaştırıyor. Özellikle E-Devlet uygulamaları, UYAP, KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ve MERSİS gibi portallarda kullanılmasının yanı sıra ticari ve bireysel pek çok işlemde hayatımızda gittikçe daha da artan büyüklükte yer kaplamaya devam ediyor.

E-imza, işletmeler için sağladığı kağıt ve kargo maliyetlerinden tasarruf, zaman ve mekandan bağımsız imzalama işlemi gerçekleştirebilme gibi önemli özelliklerinin yanı sıra kaynakların hızla tükendiği ve bir ağacın yüzlerce insana oksijen sağlamaya çalıştığı dünyamızda yüzlerce ağacı kurtararak en büyük evimiz dünyamızı koruyor.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu