Blog

Web Tasarım Süreci Nasıl İlerlemektedir ?

Web tasarım süreci, kendine ait bir web sitesine sahip olmak isteyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Web tasarım süreci web tasarımcıların izledikleri yoldan oluşmaktadır. Bu doğrultuda web tasarımcılar içerik yönetimi, ızgara ve kod gibi teknik konulara odaklanır ve web tasarım sürecini başlatırlar. Peki, web tasarım sürecleri nasıl ilerlemektedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Hedef Belirleme

Modern web tasarım sürecinde ilk aşama hedef belirlemedir. Web tasarımcı web sitesi için bir hedef belirleyerek müşteriler ile paylaşmalı ve bir iş birliği içerisinde web sitenin temel hedeflerini belirlemelidir. Web siteleri için hedef belirlenirken;

  • Hedef kitle
  • Yaratıcı inanç
  • Rakip/Pazar analizi
  • Marka özellikleri gibi kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Web Tasarım Kapsamı

Tasarım sürecinde hedef belirlendikten sonra diğer önemli nokta web tasarımın kapsamıdır. Web tasarım kapsamının bir sözleşme ve gantt şeması ile belirlenmesi gerekmektedir. Gantt şeması bir zaman çizelgesi olarak açıklanabilir.

Site Haritası ve Izgara

Web tasarım süreci nde ki bir diğer adım site haritası ve ızgaradır. İyi tasarlanmış web sitelerinin temelini site haritaları oluşturmaktadır. Tasarımcılara web sitesi ile ilgili net bir bilgi sağlayabilmesi için içerik sayfaları ve içerik öğelerinin net bir şekilde belirlenmesi son derece önemlidir.

Web Tasarım Süreci nde İçerik Oluşturma

Web tasarım da içerik oluşturma bir diğer aşamadır. Web sitelerinin çerçevesi oluşturulduktan sonra sitenin en önemli unsuru olan içerik ile ilgili işlemlere başlanır. Web sitesi içerikleri;

  • İçerik katılımı ve eylemi teşvik eder
  • SEO’ya uygun bir şekilde içerik oluşturulmasını sağlar. Bu kapsamda web sitesi içeriklerinin en az web tasarım kadar büyük bir öneme sahip olduğunu ifade edebilmek mümkündür.

Görsel Öğeler

Web tasarım süreci ile ilgili en önemli noktalardan bir tanesi de görsel öğelerdir. Web tasarım içerisinde görsel bir stil oluşturularak web sitesinin kusursuz bir hale gelmesi sağlanabilmektedir. Bu doğrultuda iyi bir web tasarım cının iyi ve kaliteli görselleri bir araya getirerek şık ve kullanışlı bir web tasarım oluşturabileceğini ifade edebiliriz. Son olarak görsel öğelerin web tasarım sitelerinde son derece önemli olduğunu unutmamalısınız.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu