Web Tasarımı

Ücretsiz SSL Sertifikası Alma 2020 ve Kurulumu 2020

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

WordPress sitenize bir SSL sertifikası eklemek güvenliğinizin en iyi yollarından biridir. Buna ek olarak, bu sertifikayı ekleyerek, arama motorları tarafından güvenli bir web sitesinin olduğunu düşündürdüğü için siteniz için ekstra SEO fayda elde edersiniz.

SSL(HTTPS) sertifikasının artık arama motoru sıralamalarında önemli bir faktör olduğunu belirtmiştik. Bu yazıda, WordPress sitenize ücretsiz SSL sertifikası kurma için adım adım yönergeler aracılığıyla size yol göstereceğiz.

Eğer Ücretli SSL Kurulum Hizmeti almak isterseniz Whatsapp üzerinden kurulum talebinde bulunabilirsiniz.

Şimdi, Ücretsiz SSL Sertifikası almak için iki yöntem var.

Birincisi Let’s Encrypt, web siteleri için ücretsiz SSL sertifikaları sağlayan yeni açık kaynak kodlu sertifika yetkilisidir. (Her hosting firması desteklemez)

İkinicisi SSLforFree , web siteniz için SSL sertifikaları edinmenize yardımcı olan bir araçtır. Yenilemeler de ücretsiz ve sınırsız. Verilen sertifikalar tüm büyük tarayıcılar ve işletim sistemleri tarafından desteklenir.

Bu uygulamanın amacı, SSL kullanımını yaygınlaştırmak ve bu kırmızı adres çubuğunu https’yi etkinleştirerek yeşil hale getirmektir.

Not: Eğer yeterli bu konularda yeterli bilgi deneyimine sahip değilseniz lütfen profesyonel birinden veya hosting firmanızdan yardım alınız. Dosyalarınızda yapacağınız herhangi bir değişikliğe karşı ise yedek almayı unutmayınız.

1. Yöntem: Let’s Encrypt Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu

Let’ s Encrypt’i kullanarak SSL sertifikasını yükleyebileceğiniz iki yol vardır. Birincisi Let’s Encrypt Documentation’ı kullanarak manüel kurulumun gerçekleştirilmesi gereken manuel yol.

İkincisi otomatik kurulum. Birçok popüler hosting şirketi artık otomatik olarak cpanel üzerinden kurulum seçeneklerini içeriyor.

LET’S ENCRYPT SSL SERTİFİKASI

Her barındırma şirketinin adımları farklı olmasına rağmen, çoğunlukla aşağıdaki adımlara benzer olacaktır:

  1. Cpanel adresinize giriş yapın.
  2. Güvenlik bölümünden Let’s Encrypt tıklayın. (eğer göremiyorsanız hosting firmanız desteklemiyor demektir.)
  3. Sırasıyla New SSL Certificate > Select Domain > domain-adresiniz.com
  4. Daha sonra HTTPS’yi istediğiniz etki alanlarını seçin.
  5. ve Install butonu ile SSL sertifikasını yükleyin.

Her web sunucusu Let’s Encrypt otomatik kurulumcusu ile birlikte gelmez. Burada Let’s Encrypt’ı destekleyen hosting firmaları bulunuyor. Buradan kontrol edebilirsiniz. Eğer hosting şirketiniz destekelmiyor ise aşağıdaki yöntemi uygulamalısınız.

2. Yöntem: SSLforFree ile Ücretsiz SSL Sertifikası Yükleme

SSLforfree.com sitesini ziyaret edin. Bir güvenlik sertifikası almak istediğiniz alan adınızı girin. Alan adınızı www ile girin ve “Create Free SSL Certificate” butonuna tıklayın. SSL For Free ayrıca sertifika için www olmayan versiyonunu ekleyecektir (örn. wpcin.com).

SSLFORFREE İLE ÜCRETSİZ SSL SERTİFİKASI

Bir sonraki adımda, ücretsiz SSL sertifikası eklemek istediğiniz alan adının sahipliğini doğrulamanız gerekecek. Alan adınızı doğrulamak için üç seçenek var; Otomatik FTP doğrulamaManuel FTP doğrulama ve DNS kullanarak manuel doğrulama.

SSL SERTİFİKASI FTP YÜKLEME

2.1 FTP ile Otomatik SSL Sertifikası Kurma

Otomatik FTP doğrulama en kolay yöntemdir. Bizde önce bu yöntemi uygulayacağız. Aşağıdaki resimdeki gibi FTP bilgilerinizi yazın. En alttaki bölümü boş bırakın, kendisi otomatik bulacaktır. Daha sonra “Download Free SSL Certificate” butonuna tıklayın.

SSL SERTİFİKASI FTP İNDİRME

İşte bu kadar. Eğer bilgileri doğru girdiyseniz SSL Sertifikası otomatik olarak kurulmuş olacak. Artık birşey yapmanıza gerek yok. Hayırlı olsun.

2.2 Manuel SSL Sertifikası Yüklemek

Eğer FTP bilgilerini girmek istemez, kendiniz manul olarak sertifika kurmak isterseniz Manuel Verification butonuna tıklamalısınız. Ardından “Manuel Verify Domain” butonuna tıklayın. Aşağıda yeni yönergeler ortaya çıkacak.

Bu sayfada bizim ücretsiz SSL Sertifika doğrulama kodlarımızı içeren dosyaları bulunuyor olacak. Bu indirme bağlantılarını bilgisayarınıza indirin.

MANUEL SSL KURULUMU

Download File #1 ve Download File #2 dosyalarını indirin.

Bir sonraki adımda sitemizin kök ana dizinine yeni klasörler oluşturacağız.

public_html içerisine sırasıyla .well-know > acme-challenge klasörlerini oluşturun.

Yukarıda indirdiğimiz dosyaları, bu oluşturduğumuz “acme-challenge” klasörünün içerisine atın.

Attığımız klasörleri doğrulamamız gerekiyor. Aynı sayfa içerisinde yer alan 5 numaralı yönergeye gelin.

Klasör içerisine attığımız dosyaları doğrulamak için sitenizin yer aldığı bağlantılara tıklayın ve doğrulamanızı yapın.

Eğer dosyaları doğru bir şekilde yüklediyseniz, sorunsuz bir doğrulama olacaktır.

Doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki “Download SSL Certificate” tıklayıp SSL dosyalarınızı masaüstünüze indirin. İndirdiğimiz .zip dosyası, sitenizde HTTP’leri etkinleştirmek için gereken tüm dosyaları içerir. Bu dosyaları açmak için .zip klasörünü masaüstüne çıkarın ve notdefteri yada notepad++ ile açın.

Şimdi, Hosting sitenizden Cpanel hesabınıza giriş yapın ve SSL/TLS butonunu bulup tıklayın.

CPANEL SSL/TLS

“Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)” yazısının altında ki “SSL sitelerini yönetin” linkine tıklayın.

CPANEL SSL SİTELERİ

Açılan yeni sayfada SSL sertifikamızı kuracağımız etki alanlarını ve domaini seçmeliyiz. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi ayarlarınızı uygulayın. İndirdiğimiz .zip dosyanın içerisinde ki sertifikaları notepad++ ile açıp tek tek yerlerine kopyalayın. 3 dosya kodunu farklı kendi alanlarına yapıştırmalısınız. Yanlış yerlere yapıştırmayın.

SSL SERTİFİKA KODLARI

İşiniz bittiğinde Sertifika Yükle butonuna tıklayın. Karşınızı işlemin tamamlandığına dair bir pencere açılacaktır.

Artık etki alanınıza ücretsiz bir SSL sertifikası yüklenmiştir. Aynı işlemi izleyerek SSL’yi yeni ve mevcut WordPress web sitelerine yükleyebilirsiniz.

Son Adım: WordPress URL’lerinizi Güncelleyin

Artık, WordPress web sitenize bir SSL sertifikası başarıyla yüklediniz. Artık sitenize https’ye geçtikten sonra yeşil bir asma kilit göreceksiniz. Yönlendirmeleri https’e göndermek için WordPress web sitenizin URL’lerini değiştirmeniz gerekir.

WordPress yönetim panelinizden Ayarlar > Genel bölümüne gidin.
WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) bölümlerine gidin.

Normalde her iki bölümün metin alanlarında HTTP ile başlar(yeni wordpress kurmadıysanız) siz HTTP’yi HTTP’lerle değiştirin.

Varolan Sitelerdeki WordPress URL’lerini Güncelleme

Mevcut bir WordPress sitesine bir SSL sertifikası yüklediyseniz, arama motorları tarafından zaten dizine eklenmiş olma ihtimali vardır. Büyük olasılıkla URL’lerde HTTP kullanarak bağlantı paylaştığınızdan, tüm HTTP bağlantıları HTTPS’ye yönlendirmemiz gerekir.

WordPress SSL kurulumu ve HTTPS yönlendirme adlı makelimizi okuyarak HTTP linklerini HTTPS yönlendirebilirsiniz.

Yok ben eklenti ile yapmak istiyorum diyorsanız. Really Simple SSL adlı eklentiyi kurun. Yükleyip etkinleştirdikten sonra eklenti .htaccess dosyasını güncelleyerek veya bazı JavaScript kodunu çalıştırarak HTTP’lere yönlendirmek için web sitenizi otomatik olarak yapılandırır (diğer bir deyişle, tüm URL’leri günceller). Buna ek olarak, güvensiz içerik sorunlarını da düzeltecektir.

Artık WordPress sitenize ücretsiz SSL sertifikası başarıyla eklediniz.

Etiketler

İsmail Koç

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı