Blog

Sitenize Metin Okuma Özelliği Ekleyin

Sektörde yeni tanıtılan bir teknoloji olan “metin okuma“, web siteleriyle bütünleşmede giderek daha popüler hale gelmeye başladı. Ben de birkaç hafta önce bir WordPress bloga metin okuma özelliği ekledim, her tür siteye eklenebilir.

Bu özelliği eklemede beni ikna eden en önemli şey, yapısal verilerdeki “speakable” etiketi. Bir blog sayfasının dinlenebilir özelliği olup olmadığını şema dosyasında belirtmek için kullanılıyor. Tabi birçok farklı faydaları da var, web sitenize metini okuma eklemenin faydalarını anlatmadan önce, bu teknolojinin ne demek olduğunu anlayalım.

Metin Okuma Nedir?

Metin Okuma (TTS), dijital metinleri yüksek sesle okuyabilen bir teknolojidir. Bu teknolojiyi kullanmak veya sunmak gayet basit. Telefon veya masaüstü PC farketmeksizin, hemen hemen tüm cihazlarda bir web sitesindeki tüm metinleri tek tıklamayla dinlemek mümkün. Okumayı sevmeyen, odaklanma, öğrenme konularında zorluk çeken insanlar ve özellikle çocuklar için harika bir seçenek olabilir.

Metin okuma teknolojisinin bizim konumuz olan SEO açısından en büyük yararlarından biri, web sitenizin veya blogunuzun erişilebilirlik oranını artırabilmesidir. Web sitenizi, sesli okuma özelliği olan bir bloga dönüştürerek, okuyucularınıza içeriğinizi dinleme seçeneği, ziyaretçilerinize sitenizde bulunan bilgileri kullanmaları için farklı bir yöntem sunmak, web sitenize olan alakayı dolayısı ile sıralamasını artırmanıza yardımcı olacaktır.

Ek olarak bu yöntem, görme bozukluğu olan ve okur-yazarlık sorunu ya da Türkçeyi yeni öğrenmiş, anlayabilen ancak henüz okuyamayan bireylere erişim sağlar.

Ziyaretçi ilgisinin arama motoru optimizasyonunda en önemli konuların başında geldiğini biliyorsunuz. Teknik SEO konuları, bazı stratejilere göre değişse de genellikle standart prosedürlerdir, bir süre sonra rayına oturur ve rutin kontrollerle devam eder. Ancak sitemizi, ziyaretçilerin zaman harcamaktan çekinmeyeceği bir formda tutmak ve beslemek gerçekten kolay değildir.

İnternette çok fazla bilgi bulunduğundan, okumak çok fazla zaman alır, ancak blogunuza metin okuma özelliği eklediğinizde, blogunuzun etkileşim oranını artırma şansı çok yüksektir, çünkü insanlar yazılarınızı ya da web sitenizdeki diğer bilgileri, yolda yürürken, araç kullanırken veya başka bir işle meşgul halde iken de dinleyebilirler.

Podcast ve sesli kitap dinlemeyi tercih eden, özellikle de seyahat ederken öğrenmeyi tercih eden çok insan vardır. Bu nedenle, ziyaretçilerinize bilgilerinize erişmek için kolay bir yol sağlarsanız neden bunu değerlendirmesinler?

Web sitenizde veya blogunuza metinden sese dönüştürme özelliği eklemek bir mobilite ve özgürlüktür. Okumayı değil, dinlemeyi tercih eden insanları etkileme fırsatı sunar.

Web sitenize metin okuma özelliğini nasıl eklersiniz?

WordPress kullananlar bunu birkaç dakikada çözebilir. Metin okumak için ben kendi kullandığım eklentiden, yani “WebSiteVoice” eklentisinden bahsedeyim. Bildiğiniz gibi WordPress’te eklentiler kolayca indirilip kurulabiliyor. Ücretsiz bir eklentidir, pro özelliklerine ben gerek göremedim. Arzu ederseniz bir bakın.

Eklentiyi kurduktan sonra geliştiricinin web sitesine gidip sitenizi kayıt edin ve size verilen kodu, kendi sitenizde eklentinin ayarlarının bulunduğu bölüme yapıştırın.

Not: Metin okuma özelliğini bilgisayarınızda lokal olarak test ediyorsanız, web site adresi bölümüne “localhost” yazabilirsiniz.

Diğer metin okuma eklentileri (WordPress)

  • ResponsiveVoice Text To Speech
  • Amazon AI Plugin for WordPress
  • SpeechKit
  • GSpeech
  • Say It!
  • Text To Speech Widget

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu