Blog

Sitemap Nedir? WordPress Site Haritası Oluşturma

XML Sitemap henüz yeni oluşturulmuş bir terimdir. Hatırlayınız başbakanlık, sağlık bakanlığı gibi resmi web sitelerinin ana sayfalarında “Site Haritası” başlıklı bir bağlantıya sahip menüler bulunurdu. Bu sayfada genellikle bu web sitesindeki tüm sayfaların bir  gezinme listesi bulunurdu.

Bununla birlikte, günümüzde site haritaları, HTML kullanarak el ile oluşturulmuş, madde madde işaretlenmiş listeden çok çok gelişmiş durumda. Bugün site haritaları HTML yerine XML olarak yayınlanmaktadır ve hedef kitleleri arama motorlarıdır ve insanlar değildir.

Bugün bile bazı web sitelerinde böyle HTML site haritaları var. Örneğin bizim kullanıcı odaklı site haritamız gibi https://desinggo.com/site-haritasi/. Biz site haritamızı sadece arama motorlarlarının botlarına değil aynı zamanda kullanıcıların kullanımına sunduk.

Bu yazımızda WordPress site haritası nedir? Bir site haritası ne işe yarar? Site haritası şart mı? WordPress’de site haritası nasıl oluşturulur? Nasıl eklenir? gibi soruların cevabını vereceğiz.

XML Sitemap nedir?

Site Haritası, bir web sitesindeki tüm kullanıcıların erişebildiği sayfaların bir listesidir. XML sitemap, web sitesi sahiplerinin, kendi web sitesinde bulunan tüm sayfaları arama motorlarına anlatmasının bir yoludur. WordPress XML site haritası, arama motorlarına web sitenizdeki hangi bağlantıların diğerlerinden daha önemli olduğunu ve web sitenizi hangi sıklıkla güncellediğinizi söyler. Site haritaları arama sıralamalarını artırmazken, arama motorlarının web sitenizi daha iyi taramasına olanak tanır.

Neden Site Haritasına İhtiyacımız var?

XML SİTEMAP NEDİR ?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bakış açısından site haritaları son derece önemlidir. Bir site haritası eklemek arama sıralamalarını etkiler. Hatırlayınız Google sıralama kriterleri içinde önemli bir faktördür.

Site haritaları, yeni web siteleri ve bloglar için çok yararlıdır. Yeni açılan bloglar için arama motorların tüm sayfaları keşfetmesi zorlaşmaktadır. Site haritaları, bu web sitelerinin arama motorlarının sitelerini daha verimli bir şekilde taramasına yardımcı olur.

Popüler web siteleri için, site haritaları web sitenizin arama motorlarıyla daha etkili bir şekilde etkileşime girmesine izin verir. Arama motorları, sitenizin ne sıklıkta güncellendiğini, web sitenizin hangi bölümlerinin diğerlerinden daha sık güncellendiğini, sitenizin tarama oranını nasıl ayarladığını vb tahmin edebilir. Bu, sitenizin arama motorlarında ki genel görünürlüğünü artırır.

WordPress Site Haritası Oluşturma

WordPress’de bir XML sitemap oluşturmanın birkaç yolu vardır. Desinggo olarak site haritalarımızı oluşturmak için Yoast’ın WordPress SEO eklentisini kullanıyoruz. Bu eklentiyi kullanıyoruz çünkü bir çok özelliğinin yanı sıra yazılarımızı optimize etmemize yardımcı oluyor.

WordPress sitenize bir site haritası eklemek için yapmanız gereken ilk şey Yoast Seo eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Varsayılan olarak Yoast, XML sitemap işlevselliğini etkinleştirmez, bu nedenle öncelikle bu özelliği aktifleştirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için SEO » XML Site Haritaları sekmesine gidin ve bu işlevselliği etkinleştirmek için kutuyu işaretleyin.Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

SİTE HARİTASI NASIL OLUŞTURULUR?

XML site haritası işlevselliğini etkinleştirmek için kutuyu işaretlediğinizde, Yoast Seo sitenizin site haritasını oluşturmuş olur. Gerekli ayarları ve düzenlemeleri yapmak için diğer sekmelerdeki seçenekleri kendinize göre ayarlamalısınız.

Artık, site haritalarınız oluşturuldu ve herkes tarafından erişilebilir oldu. Site haritanızı görüntülemek için  https://desinggo.com/sitemap_index.xml örneğinde olduğu yazmalısınız.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu