SEO

SEO’da anahtar kelimelerin kullanımı

SEO’da Anahtar kelimeleri kalın harflerle vurgulamak daha iyi sıralama alınacağı anlamına gelmez. Bu yöntem, metnin önemli kısımlarını kullanıcının daha kolay bulmasını sağlamak içindir ve sayfada kalma süresini artırabilir.

Daha alakalı trafik almak için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak

Ne istediğini bilen kullanıcıların, satış gibi hedeflenen eylemlere geçme olasılığı yüksektir. Bu tür kullanıcılar aradıkları şeyi arama motoruna daha detaylı yazarlar. Örneğin “Vegan tarifleri” kelimesi fazla geneldir ve muhtemelen kullanıcı ne aradığından tam emin değildir. Arama sorgusuna “Vegan akşam yemeği tarifleri” gibi uzun kuyruklu yazan bir kullanıcı ne istediğini bilmekte, dolayısıyla tıkladığı sayfada daha uzun kaldığından dönüşüm hedefini tamamlama şansı yüksektir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak

SEO’da Anahtar kelime araştırma araçları, o güne kadar aranmış kelimeleri sıralar. Yeni anahtar kelime bulmak şansı pek yoktur. Özellikle yeni, uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için Quora gibi soru-cevap tarzı forumlar mükemmeldir. Bu platformlarda, daha önce diğer web sitelerinde çok az kullanılmış anahtar kelimeler bulunabilir.

Wikipedia’dan anahtar kelime bulmak

Wikipedia, herhangi bir konudan anahtar kelime bulmak için harika bir platformdur. Wikipedia’da bir konu sayfasında bulduğunuz tüm bağlantılar, içeriğinizde kullanabileceğiniz veya içerik oluşturabileceğiniz, potansiyel olarak alakalı anahtar kelimelerdir.

H1 başlığında hedef anahtar kelimeyi kullanmak

Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi h1 başlığında, yani sayfanın ilk başlığında kullanmak alaka düzeyini artırabilir. Çok uzun olmamak ve kullanıcı deneyimini bozmamak kaydıyla, h1 başlıklarında bir veya iki anahtar kelime geçirmek faydalıdır.

H2, H3 başlıklarında alternatif anahtar kelimeler kullanmak

Bir anahtar kelimeyi aynı yazılış biçimiyle tüm başlıklarda kullanmak iyi bir uygulama değildir. Başlıklarda hedeflenen diğer anahtar kelimeler ya da ana anahtar kelimenin türevleri kullanılabilir.

Önemli anahtar kelimeleri içeriğin ilk yüz kelimesine doğal bir biçimde eklemek

Site İçi SEO olarak tabir edilen uygulamalardan biri olan anahta kelime yerleştirme,, içeriği belirli bir sorgu veya anahtar kelime için olabildiğince alakalı hale getirmekle ilgilidir. Anahtar kelime yerleştirme doğal dil akışını bozmadan, kelimeden önce ve sonra kullanılan kelimelerle ve paragrafın ana fikri ile çelişmemelidir. Google algoritmasının, “ilk 100 kelimede anahtar kelime var mı?” ya da “kaç tane var” gibi bir faktörü tek başına iyi bir sinyal olarak kabul etmeyeceği bilinmelidir.

LSI (Gizli Semantik İndeksleme) Anahtar kelimeleri kullanmak

LSI, Gizli Semantik Dizinleme Anahtar Kelimeler, anlamsal olarak hedef anahtar kelimeyle ilişkili anahtar kelimelerdir. LSI kelimeler, içerikte bahsedilen konunun derinlemesine anlatıldığına dair sinyaller taşıyabilir.

SEO Kontrol Listesi

SEO’da Anahtar kelimeleri görsellerde dosya adı olarak kullanmak

Web sitesinde kullanılan görsellere isim verilirken anahtar kelimeleri ve versiyonlarını kullanmak ve SEO uygulaması bir alışkanlık haline getirmek faydalıdır.

Görsel “alt” etiketini doğru kullanmak

Görsel alt etiketleri sadece gerçekten bir anlam ifade ettiğinde, görsel hakkında açıklayıcı bir bilgi sunuyorsa kullanılmalıdır. Alt etiketi, erişişebilirlik özelliğini desteklediği için çeşitli cihaz veya programlar tarafından kullanılır.

Sesli arama optimizasyonu için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak

Sesli aramalar için anahtar kelime araştırması, geleneksel anahtar kelime araştırmasından biraz farklıdır. İnsanlar telefonları ile sesli arama yaptığında sanki bir arkadaşla konuşuyormuş gibi yaparlar. Örneğin: normal bir aramada “Vegan Restoranı Bursa” diye arama yapan bir kullanıcı, sesli arama yaparken “Yakınlarda Vegan Restoranı var mı?” biçiminde kullanabilir. Bu tür arama terimlerini tahmin ederek içerikte doğal bir şekilde kullanmak sıralamada fark yaratır.

Özel 404 Sayfası

Özelleştirilmiş Hata (404) Sayfası
Kaldırılmış ya da bulunmayan URL’ler taranmaya çalışıldığında dönen genel 404 en yaygın tarama hatalasıdır. Bu sayfada sadece sadec 404 hata kodunu göstermek yerine kullanıcılara ziyaret eebilecekleri sayfa önerileri sunabilirsiniz.


301 Yönlendirmeler

301 Yönlendirmeler
301 yönlendirmeler, bir sayfanın URL’si herhangi bir nedenden dolayı değiştirildiğinde, alan adı otoritesini ve arama sıralamalarını korumak için yapılır.

İçerik farklı bir URL’ye taşında SEO tarafında sorunsuz bir geçiş sağlamak amaçlanır.

301 yönlendirmesi, bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirmedir. 301 yönlendirmeleri, site ziyaretçilerini ve arama motorlarını tıklanan veya yazılan URL’den farklı bir URL’ye gönderir.

Kırık bağlantıları bulma, kaldırma veya yönlendirme

Site içi link inşaasının bir sonucu olarak, kaldırılan yada kalıcı bağlantısı değiştirilen sayfalara yönlendirilen linkler boşta kalabilir ve 404 hatası döndürebilir. Kırık bağlantıları Screaming Frog aracılığı ile ya da kırık link tespiti yapan tarayıcı eklentiler ile bulunabilir. Screaming Frog denetim aracı ile 500 URL’ye kadar ücretsiz analiz yapılabilir.

SEO dostu kalıcı bağlantılar oluşturmak

WordPress gibi içerik yönetim sistemleri, yeni yayınlanan bir sayfanın URL’sini oluştururken başlık etiketini kullanır. Ancak bu zorunlu değildir. Kalıcı bağlantı URL’si özel olarak oluşturulabilir. Kalıcı bağlantıların SEO dostu olması demek, hem anahtar kelimeyi barındırması, hem de mümkün olduğu kadar kısa olması anlamına gelir.

Bu uygulama aynı zamanda, bağlantıya tıklayacak olan kişiye, karşısına nasıl bir sayfa çıkacağı hakkında bir fikir verir. Sayfa URL’leri oluştururken, kelimeleri ayırırken sadece orta çizgi (-) kullanılmalı, alt çizgi (_) veya sharp (#) sembolleri kullanılmamalıdır.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu