Blog

SEO Uzmanı

Bir web sayfasının arama motorlarında iyileşmesi yani üst konumlara gelmesi için yapılan çalışmalara SEO adı verilir. Bu süreci yöneten kişilere ise seo uzmanı denilmektedir. SEO uzmanı hizmet vermeye başladığı süreçte rakip firmaların internet sitesini analiz eder, karşılaştırma yapar eksikliklerinizi tespit eder, gerekli teknik ve iç optimizasyon süreçlerini tamamlar aynı zamanda dış kaynak süreciyle alakalı yol haritasını belirler, uygulamaya başlar.

Kesinlikle bir kaç anahtar kelime için çalışma yapmayın ve yaptırmayın. KPI (Anahtar Performans Göstergesi) her zaman için Organik ve Direkt trafik büyümesi olsun. Yani sadece anahtar kelimeleri baz almayın. Bu durum sizin canınızın yanmasına sebebiyet verebilir.

SEO Uzmanları web sayfalarınız ile ilgili çalışma yaparken arama motorlarının kurallarına göre çalışmakla yükümlüdür. Bir uzmanla çalışmadan önce onu araştırmanız, hakkındaki yorumları okumanız aynı zamanda sosyal medya hesaplarını incelemeniz size tercih yapma konusunda yardımcı olacaktır.

SEO Uzmanı Nasıl Çalışır?

SEO Uzmanı Nasıl Çalışır?

Kesinlikle anahtar kelime bazlı anlaşmalar yapmadığımı belirtmek isterim. Örnek vermek gerekirse: “Araba Kiralama”, “Oto Kiralama”, “Ren a Car” kelimelerinde yükselmek istiyorum. Maliyeti nedir? sorusu ile bana gelecek kişilere ve firmalara cevabım genellikle şu oluyor: Doğru kişi ben değilim. Çünkü ben SEO çalışmalarının bir kaç anahtar kelimeye odaklanarak gerçekleştirileceğine inanmıyorum. Peki neye inanıyorum? Bunu bir örnekle anlatmak isterim:

Gelin SEO’yu bir futbol maçına benzetelim. Golcümüz yani Santraforumuz SEO olsun. 🙂 Bir golcünün gol atabilmesi için neye ihtiyacı var? Tabi ki ona pas verecek takım arkadaşlarına. Yani Adwords, Facebook, Instagram, YouTube vb. kanallara. Sadece gol atmakla da olmuyor değil mi? Savunmaya ihtiyaç var. Bunlar neler? Finans kaynağı, gelen saldırıların tespit edilmesi için Analytics, Ahrefs vb araçlar. Aslında tam olarak anlatmak istediğim şu. Biz bu işi kapsamlı olarak ele almaz, sitemizi yaptıktan sonra sadece backlink olayına bağlı kalır ve onunla başaracağımıza inanırsak sürekliliğimiz olmaz ve hep bir arayış içerisinde oluruz. Kim istemez ki sürekli performansını iyileştirmek? Kim istemez ki kalıcı başarı elde etmek? Bu içeriği okuyan değerli ziyaretçim belki de gelecekte çalışacağım müşterim. Sen gerçekten başarılı olmak istiyor musun?

Başarılı Olur muyum?

Bunu hemen net olarak cevaplamak isterim. Eveeeeeet 🙂 Markalaşmak isteyen, Organik dahil tüm kanalları dikkate alan ve web sitesini büyütmek isteyen her bir birey ya da kurum benimle iletişim kurmalı. Beni mutlaka arayın. Web sitenize ve markanıza değer katacağımı telefonda konuşurken anlayacaksınız. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, performansını periyodik olarak büyütmek istiyorsanız doğru adres: desinggo.com

Seo Uzmanı Neler Yapar?

  • Web site analizi gerçekleştirir, tüm eksiklikleri tespit eder ve iyileştirmeleri gerçekleştiririm.
  • Analytics ve Search Console optimizasyon, uyarı ve analiz çalışmalarını tamamlar, uygulamaya başlarım.
  • Rakip internet sitelerini ve sektörü analiz eder buna istinaden yol haritasını belirlerim.
  • Dış yatırımlarla alakalı planı paylaşır onay verilmesi durumunda uygulamaya geçerim.
  • Periyodik kontroller gerçekleştirir, saldırılara karşı önlemleri alır ve temizlik çalışmalarını uygularım.
  • %100 Performans artışını gerçekleştirir, değerlendirmesini yapar rapor sunarım.

Sık Sorulan Sorular

Web Sitem İçin Neler Yapacaksınız?

Bir SEO strateji planının ilk adımı, web sitesinin ve rekabet analizinin tamamlanmasıdır. Bu konuda size hizmet veren olarak, sitenin mevcut teknik altyapısının güçlü ve zayıf yanlarını, daha önce hangi anahtar kelimelerin hedeflendiğini, sayfa içi içerik, dahili ve harici bağlantı kaynaklarını tespit edecek ve rakip analizini gerçekleştireceğim. Geçmişte kullanılan teknikleri ve stratejileri ortaya çıkarıp doğru olanları da planlarımıza dahil edeceğim. Anahtar kelime araştırmaları gerçekleştirip web sayfanızın organik trafiğini artıracak iyileştirmeleri sağlayacağım. Nasıl mı? Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu konuda iyi konum elde etmiş, trafik alan rakipler var. Rakiplerimizden yola çıkarak onların en çok trafik aldığı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tespit edecek, içerik üreten ekibe bununla alakalı geri bildirimlerde bulunacağım ve içeriklerin SEO uyumlu olması için gerekli çalışmaları yapacağım. Ayrıca dış optimizasyonla alakalı süreçte, kaynakları ve yol haritasını belirleyecek, uygulamaya başlayacağım.

Performans Değerlendirirken Neleri Dikkate Alıyorsunuz?

KPI (Anahtar Performans Göstergesi) olarak Direkt ve Organik trafik büyümesini dikkate alıyorum. Birkaç anahtar kelimeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmiyor, sektörü analiz ediyor, anahtar kelime araştırması yapıyor ve gerekli iyileştirmeleri sağlayıp bütünsel olarak yaklaşıyorum.

Neden Sizinle Çalışmalıyım?

Gerçekten markalaşmak, dönüşümleri, direkt ve organik trafiğinizi artırmak istiyorsanız benimle çalışmalısınız. Sadece birkaç anahtar kelimede performans arayışı içerisindeyseniz doğru adres ben değilim.

İçeriklerimi Optimize Edecek misiniz?

Söylemekten sıkılsam da “İçerik Kraldır”. 🙂 İçeriklerinizi denetleyecek, iyileştirilmesi için içerik üreticinize geri bildirimlerde bulunacağım. Bir içerik üreticiniz yoksa sizi iş ortağımla tanıştıracağım ve içeriklerinizin profesyonel olarak üretilmesini sağlayacağım.

Backlink Kaynakları Konusunda Ne Yapacaksınız?

Odak noktam “Backlink” değil. Geri bağlantılar olmadan da başarıya ulaşabiliriz. Dış kaynak sürecinde sizden doğru yatırımları yapmanızı bekliyor ve bu konuda sizleri bilinçlendiriyor ve yönlendiriyorum. En doğru yatırımlarla web sitenizin performansını artırıyorum.

Teknik İyileştirmelere Yapacak mısınız?

Kesinlikle evet. Teknik iyileştirmeler ve temel optimizasyon çalışmaları web sitenizin organik performansının geleceği için en önemli süreçtir diyebilirim. Bunun için sürekli geliştirme modunda olacak ve iyileştirme çalışmalarını sağlayacağım.

Hangi Sıklıkla Görüşeceğiz?

Gelişen teknolojiyi takip eden bir birey olarak iletişim kanallarının tümünü kullanıyorum. Ben müşterilerimle daha iyi ilgilenebilmek için WhatsApp grubu kurarım ve hızlı iletişim kurarım. Benimle sürekli görüşebilirsiniz.

Ne Tür Bir Performans Beklemeliyim?

İyi sıralamaların iyi trafik getireceğini düşünmeyin. İyi bir SEO uzmanı Organik tarafta trafik ve dönüşüm performansına odaklanır. Kimse size 1. sırayı garanti olarak gösteremez, gösteriyorsa uzak durmalısınız. Organik ve Direkt trafik büyümesini, dönüşümlerin artış göstermesini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Hangi Sıklıkla Rapor Gönderirsiniz?

Kurmuş olduğumuz WhatsApp grubunda haftalık olarak bilgilendirmelerede bulunuyor ayrıca aylık olarak düzenli performans raporlarını paylaşıyorum.

Çalışmaları Siz mi Ekibiniz mi Yapıyor?

Çalışmaları ben yapıyorum. Fakat kaliteden ödün vermemek, sizi her daim memnun etmek için WhatsApp grubuna ben dahil en az 2 kişiyi daha ekliyor ve projenizle ilgilenmesini sağlıyorum.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu