Blog

Seo Eğitimleri 5 – Seo terimleri ve anlamları.

Bu dersimizde seo terimleri ne değinmek istiyorum. Ben, upuzun bir içerik hazırlamaktansa, işinize yarayacak ve sürekli karşınıza  çıkacak kelimelerin nasıl kullanıldığını ve ne  anlama geldiğini aktaracağım.

Backlink : Bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı tıklanabilir ve yönlendirilebilir bağlantılardır. A sitesi B sitesine link vermişse, B sitesi A sitesinden backlink almış demektir. Backlink  seo açısından  en önemli kriterler arasında  sayılır.

Nofollow : Bir rel mikroformatıdır. Bu şekilde verilen linkin, arama motoru pagerank algoritması dahilinde hesaplanmamasını belirtir.

Dofollow : Bir rel mikroformatıdır. Rel=”dofollow” şeklinde kullanımına gerek yoktur. Nofollow rel etiketinin kullanılmadığı her link yapısı dofollow olarak tanımlanır. Arama motoru pagerank algoritmasında dofollow linkin etkisi dikkate alınmaktadır.

Site içi link: Backlink formatının farklı  bir  çeşididir. Backlink olayında  linkler  dışarıdan  alınırken, Site içi link; web sitesinde  bulunan  sayfalara,  yine  web sitesi içinden bağlantı vermek anlamına  gelir. Menüler  site içi linklemeye örnektir. Veya  bu konunun  en  altında  bulunan “bir önceki yazı – bir sonraki yazı” da site içi linklemeler için güzel birer örnektir.

seo terimleri

Dmoz : Dünyanın en büyük dizinidir. Tüm yönetim ve işlemler dünya genelinde binlerce editör vasıtasıyla tamamen insan yönetimiyle yürütülmektedir.

Ping – pingleme : Linklerin arama motorlarına uyarılmasını sağlar. Arama motorlarına yeni linkler veya güncellemeler hakkında bilgi vererek ziyaretleri dolayısıyla indexlenme süresini hızlandırır.

H1 : Heading terimi daha çok içeriklerde yer alan başlıklar için kullanılmaktadır. Makalenin ana başlığı heading 1 yani h1 ile belirtilirken, başlıkların önem derecesi düştükçe rakam artacak şekilde h2,h3,h4 vs. gibi listelenmektedir.

Black Hat Seo : Arama motoru açıklarından istifade ederek, etik ve yasal olmayan yollarla haksız bir şekilde üst sıralara ulaşılması işlemidir.

White Hat Seo : Arama motoru yönergelerine ve gerekliliklerine uygun hareket ederek, web sitelerinin doğal yollarla üst sıralara ulaşılmasını sağlayan tekniklerdir.

Pagerank (PR) : Web sitelerinin Google nezdinde bir değerleme sistemidir. 10 üzerinden yapılan puanlamalar, 3 – 4 aylık güncellemelerle açıklanmaktadır. İlerleyen konularda detaylı bahsedileceği üzere doğrudan Google sıralaması üzerinde bir etkisi yoktur.

Spam : Daha çok yazılımlarla yapılan paylaşımlar için kullanılan bir terimdir. Çok sayıda paylaşımın (backlink, içerik, yorum vs.) kısa sürede yapılması sonucu oluşan bilgi kirliliğidir. Seo anlamında faydalı olması düşünülen birçok işlemde spam yapılabilmektedir. Spam olduğu tespit edilen her çalışma türü sitelere zarar vermekte veya sıfır etki göstermektedir.

Rss : Web sitelerinin içeriklerini anlık yayına haline getiren bir yazılım bileşenidir. Rss ile web sitelerinin belirli nitelikteki içeriklerini, yazı, kategori, etiket vs. gibi kategorize ederek anlık yayın yapmak mümkündür. Sıklıkla haber içerikleri sunan sitelerde kullanılsa da, her site için kullanılması tavsiye edilen seo amaçlı bir çok entegrasyonu bulunan bir sistemdir.

Robots : Robots kodları arama motoru botlarının yönlendirilmesini sağlayan kodlardır. Bu sayede arama motorlarının, indexlemesi, linkleri takip etmemesi, dizin kayıtlarını dikkate almaması gibi çeşitli işlevleri yapması veya yapmaması şeklinde yönlendirmeler yapılır.

Adwords : Google reklam yayın sistemidir. Google sonuçlarında olabileceği gibi anlaşmalı web milyonlarca web sitelerinde de reklamlarınızın çıkmasını bu sistem vasıtasıyla sağlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük reklam ağıdır.

Google Black List: Google’ın web sitesini tamamen dizinden silmesi ve banlaması anlamına gelir. Genellikle black hat seo, aşırı spam vb google açısından hoş karşılanmayan işlemlerin uygulanması sonucu ortaya çıkan olaydır.

Bir başka  blog yazımda  görüşmek üzere 

Bir önceki yazımız olan Seo Eğitimleri 4 – Headings etiketlerinin önemi. başlıklı makalemizde başlık etiketleri, h etiketleri ve heading hakkında bilgiler verilmektedir.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu