Dark

Light

Dark

Light

Scroll to top
Get Inggggg Touch
541 Melville Ave, Palo Alto, CA 94301,
ask@ohio.colabr.io
Ph: +1.831.705.5448
Wgggork Inquiries
work@ohio.colabr.io
Ph: +1.831.306.6725

Seo Eğitimleri 4 – Headings etiketlerinin önemi.

Seo derslerinin bir başka önemli konusu da, heading yani başlık etiketleridir. Bu başlık etiketleri h1,h2,h3,h4,h5 ve h6 olmak üzere toplam 6 adetten oluşur.

 
This is heading 1
This is heading 2
This is heading 3
This is heading 4
This is heading 5
This is heading 6

Sıralamasına göre önemi ise, h1 etiketi web sitesindeki en önemli başlığı tanımlarken, h6 ise en önemsiz olarak işlem görür. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise; adından da anlaşılacağı gibi bir “başlık” etiketi kullanılmışsa, o başlık bir yazıya yani bir paragrafa ait olmalıdır, daha da açarsak konuyu, her “h” etiketinin altında “p” etiketleri arasına alınmış bir paragraf olması daha sağlıklı olacaktır. One page sitelerde, başlık etiketlerinin tamamının en az 1 defa kullanılması ve altında uzun veya kısa paragraf etiketi içerisine alınmış yazılar olmasını tavsiye ederim.

Yanlış kullanımı;

Heading etiketlerinin tamamı google açısında oldukça faydalı olunca insanlar bunu abartarak yanlış kullanmaya başladılar, internet sitelerinde gezerken fark ettiğim bir kaç yanlışı sizlere aktarmak istiyorum.

1. Top,nav,sidebar, footer menüleri “H” etiketleri ile oluşturulmaz.
2. Her Heading etiketinin altında kısa paragraf olmadan kullanılması önerilmez.
3. Paragraf etiketi amacıyla kullanılmaz (uzun yazıları bu etiket içine almak gibi).
4. H1 etiketleri sıralı bir şekilde  peşpeşe kullanılmaz.

ÖNEMLİ!

H1 etiketinin google aramalarında ekranda göründüğünü ve sizi üst sıralara taşımak için en önemli etkenlerden birisi olduğunu unutmayın.

Bir başka blog yazımda görüşmek üzere 

Bir önceki yazımız olan Seo Eğitimleri 3 – İmage Fotoğraf optimizasyonu. başlıklı makalemizde fotoğraf seo, img etiketi kullanımı ve img optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Author avatar
İsmail Koç
http://www.desinggo.com
Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

2 comments

  1. […] H1 : Heading terimi daha çok içeriklerde yer alan başlıklar için kullanılmaktadır. Makalenin ana başlığı heading 1 yani h1 ile belirtilirken, başlıkların önem derecesi düştükçe rakam artacak şekilde h2,h3,h4 vs. gibi listelenmektedir. […]

  2. […] özgün bir hale getirmeye çalışın. Google kopya içerikleri asla sevmez unutmayın. Seo uyumlu makalenizi bitirdikten sonra, sosyal medya sitelerinde  paylaşarak ilgili makaleye link […]

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We use cookies to give you the best experience.