SEO

Sektörel SEO İpuçları

Bu yazıda çeşitli sektörlere göre farklılık gösteren Sektörel SEO uygulamaları ve bazı ipuçlarından bahsediyorum. Bu tavsiyeler kendi tecrübelerime dayanmaktadır.

Küçük İşletmeler Efektif SEO İpuçları

Küçük işletmeler için, marka bilinirliği ve arama motoru görünürlüğü oluşturmak çok önemlidir. Tüketiciler sizi tanımıyorsa işiniz büyüyemez. İnternette görünür olmanın en verimli yollarının başında arama motoru optimizasyonu (SEO) gelir.
Günümüzde insanların büyük bölümü birşey satın almadan önce mutlaka internette araştırma yapmaktadır. Bu nedenle, bulunduğunuz sektör veya işletmeden bağımsız olarak, dijital varlığınızı optimize etmek çok önemlidir.

Potansiyel müşterileriniz Google’da bir ürün veya hizmet ararken onlara görünür olmanız gerekir. Küçük işletmelere özel, kolay uygulanabilir bu SEO ipuçları size yardımcı olabilir. SEO, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilecek bir stratejiler dizisidir.
Sektörel SEO ile gerçek anlamda çok iyi sonuçlar sunarken, çok fazla zaman yatırımı gerektirir. SEO uzmanlarının tavsiye bloglarından fadalanmak bu süreci hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Markanızın, işletmenizin büyümesini, satışlarınızın artırmanıza yardımcı olabilecek küçük işletmeler için SEO ipuçlarına göz atalım.

Sektörel SEO ipucu 1: anahtar kelimelerinizi iyi araştırın

Tüketicilerin arama motorlarında işinizle ilgili araması muhtemel olan anahtar kelimeler nelerdir? Örneğin, mobilya satıyorsanız, tüketiciler arama sorgularında “ofis mobilyası” veya “ev mobilyası” veya gibi kelimeler kullanabilirler. Ürününüzü en iyi ifade eden popüler anahtar kelimeler için içeriğinizi ve web sitenizi optimize etmeniz gerekir.

Doğru anahtar kelimeleri bulmak için birçok araç vardır. En kolayı “Google Anahtar Kelime Planlayıcı”‘dır. Google Ads uygulamasının bir özelliğidir.  İnternette “anahtar kelime aracı” ya da “keyword tool” biçiminde arama yaparak işe yarar birçok uygulama bulabilirsiniz.

Bu araçların kullanımı çok basittir. Hedef anahtar kelimenizi yazabilir ve içeriğinizle alakalı tüm anahtar kelime kombinasyonlarını bulabilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerin en popüler olduğuna göre, insanların ne aradığını çözebilirsiniz.

Ancak, en çok aranan anahtar kelimeleri kullanmak her zaman iyi bir fikir değildir. Büyük işletmeler, yüksek hacimli anahtar kelimelerde arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almak için yarıştığından rekabet etmeniz zor olabilir. Ürünüzün daha spesifik özelliklerini belirten ve 3 ila 7 kelimeden oluşan anahtar kelimeleri tercih edin.

Küçük işletmeler için sektörünüze özel, uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanmak daha iyi bir fikirdir. Uzun anahtar kelimeleri kullanarak, daha küçük ama daha belirli bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Örneğin, ofis mobilyası satıyorsanız, “akustik özellikli ahşap ofis mobiyası” gibi, spesifik bir özelliği ifade eden anahtar kelimeler daha iyi sonuç verebilir,çünkü bu kelimede rekabet eden web site sayısı daha az olacaktır. Bu aynı zamanda daha alakalı, ne istediğini bilen, hatta satın almaya hazır ziyaretçiler edinmenizi sağlayabilir. Satın alma aşamasına gelmemiş insanlar daha geniş anlamlı anahtar kelimeleri kullanır. Satın alma fikri olgunlaştıkça nasıl bir şey aradıkları belirginleşir ve satın almak istedikleri ürünün özelliklerini belirten anahtar kelimeler kullanırlar.

İpucu 2: “Google Benim İşletmem” uygulamasına kayıt olun

Küçük işletmelerin çevrimiçi görünürlüklerini artırmanın en kolay yollarından biri bir Google İşletme girişi oluşturmaktır. Bu sayede, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında organik aramaların üzerinde görünen konuma dayalı sonuçlarda görünebilirler. Google Benim İşletmem uygulaması arama motorlarının işletmenizle ilgili doğru bilgileri bulmasına yardımcı olarak güvenilirliğinizin artmasını sağlar.

“Google Benim İşletmem” sayfanızda, iletişim bilgileri, konum ve işletme adresi gibi ayrıntılar vardır. Ayrıca, potansiyel müşterilerinize ürünlerinizle ve şirketinizle alakalı fotoğraflar gösterebilirsiniz. Sorularına cevap verebilir, teklif veya güncelleme yayınlayabilirsiniz.

Google’un sundu bu uyugulama sesli aramalar için daha verimlidir. Yakınımda ara özelliği sayesinde konum temelli arama sonuçları gösterek yakınlarınızdan yapılan aramalarda rakiplerinize karşı avantaj sağlarsınız.

Birçok veya şirket, işletmeler hakkında bilgi sahibi olmak için Google’a güvenmektedir. Bilgilerinizi farklı platformlarda daha doğru ve tutarlı bir şekilde sunabilirsiniz.

Sektörel SEO ipucu 3: Mobil Uyum

Web sitenizi cep telefonlarında sorunsuz çalışacak biçimde optimize etmeniz çok önemlidir. Çünkü internette aramalarının çoğu artık cep telefonlarından gerçekleştiriliyor. İnsanlar web sitenizde gezinirken takılmamalı, yazıları ookumak için sayfayı büyütmek zorunda kalmamalıdır. Mobil ve masaüstü görünümleriniz taranabilir ve dizine eklenebilir biçimlerde aynı içeriğe sahip olması gerekir.

SEO ipucu 4: Video Ekleme

Ürünlerinizin tanıtımı için video çok önemlidir. Aramaların büyük bölümü video biçimi için yapılmaktadır ve bu oran gün geçtikçe artmaktadır. Video içeriği kendi başına daha fazla trafik çekebilir.

Google ayrıca, arama sorgularına yanıt olarak videoları sonuçlarda kart biçiminde gösterir. Dolayısıyla, SEO stratejiniz için video içeriğinden yararlanmalısınız.

Google tarayıcılarının videonuzun ne hakkında olduğunu anlaması gerekir. Videoda verilen bilgilerin bir özetini videonun altında özetleyebilirsiniz. Ayrıca, video meta açıklamalarınızda ve başlıklarınızda alakalı anahtar kelimeler kullanmalısınız.

SEO ipucu 5: Site içi linkleme

Sadece ana sayfanızın ziyaret edilmesi iyi bir sonuç değildir. Küçük işletme sahibi olarak amacınız, ziyaretçilerinizi web sitenizde daha fazla zaman harcamalarını sağlamak olmalıdır. İçeriğinizin daha fazlasını okumalarını veya daha fazla ürün görüntülemelerini sağlamanın bir yolunu bulmak zorundasınız.

Sayfalarınızı birbirine bağlayan linkler eklemek, ziyaretçilerinizi web sitenizdeki diğer sayfalara yönlendirmenizi sağlar. Kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlayarak, Sektörel SEO için en önemli optimizasyonu yapmış olursunuz. Bekleme süresi, sayfadaki ortalama süre ve hemen çıkma oranı, SEO’nuzu etkileyen tüm önemli faktörlerdir.

Dahili bağlantılar aynı zamanda web sitenizin yapısının daha organize olmasına yardımcı olur. Google tarayıcılarının içeriğinizi anlamasını ve aralarında bağlantılar oluşturmasını kolaylaştırır.

SEO ipucu 6: SEO Denetimi

SEO stratejinizi ilk seferinde doğru biçimde oluşturamayabilirsiniz. SEO stratejisi deneme yanılma ile ilgilidir. Stratejinizi geliştirmek için, web sitenizin SEO açısından nasıl çalıştığını analiz etmeniz gerekir. SEO denetim çok kolaydır, ancak genelde ihmal edilir. Sitenizdeki hataları, kırık linkleri bulmanızı sağlar. Sitenizin hızını test ederek kullanıcı deneyimine katkısını ölçebilirsiniz.

Küçük işletme olmanız internette başarılı olmakta zorlanacağınız anlamına gelmez. SEO ile insanların ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlayın. Müşterileriniz, sunduğunuz türde ürün veya hizmet ararken sizi bulabilmelidir. Bu yüzden SEO tüm küçük işletmeler için çok önemlidir.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu