Sık Sorulan Sorular

SEO Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir. SEO aynı zamanda Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları sayesinde web sitenizin ziyaretçi sayısını organik olarak artırabilirsiniz. Bu çalışmaları yapan kişilere SEO Uzmanı ünvanı verilmektedir.

SEO Uzmanları sizin için web sitenizin sıralamalarını iyileştirmek için çalışmalar gerçekleştirler. Bu çalışmaların en önemlileri arasında, site içeriğinin analizi ve yapısının incelenmesi, teknik analizler ve iyileştirmeler, anahtar kelime araştırması ve içeriğin buna göre uyarlanması, sektör dinamiklerine göre çalışmaların planlanması yer almaktadır. Her uzman SEO çalışmalarını gerçekleştirken hizmet verdiği firmaya bunun eğitimini de vermelidir. Sebebi, müşterinin aldığı hizmet hakkında bilgi sahibi olmasını ve hizmetin daha şeffaf ilerlemesini sağlamaktadır.

SEO uzmanları, danışmanları ve ajansları web sitenizin organik görünürlüğünü artırmak için çalışmalar gerçekleştirirler. Burada önemli olan doğru kişi ya da kurumu seçmektir. Çoğu kişi ya da kurum öncelikle site içeriğini ve yapısını analiz eder, web sitesinin geliştirilmesiyle alakalı incelemeler yapar ve önerilerde bulunur. İçerik geliştirme ekibine geri bildirim sağlar ya da içerik üretme hizmeti veriyorsa bunu tamamen kendisi üstlenir. Anahtar kelime araştırmalarını gerçekleştirir, içerikleri buna istinaden üretir ya da revize eder. Çevrimiçi kampanyaları organize eder, SEO Eğitimleri gerçekleştirir. Eğitim vermesinin amacı ise hizmet verdiği kişinin bu sürece tamamen hakim olması içindir.

Google şunu söyler: Google ile reklam vermenin SEO performansına etkisi yoktur. Ben para vereyim Google beni nasıl olsa ödüllendirir düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Fakat buna şu açıdan bakmanız gerekir. Google’a reklam verir, gelen kullanıcının iyi bir deneyim yaşamasına neden olacak bir site ve içerikle karşılaşmasını sağlarsanız bu olayı tamamen değişdirir. İşte bu bir yükselme sinyalidir. SEO hizmeti alırken özellikle eğitim tarafına odaklanmanızı öneririm. Şunu unutmayın kimse sizin bebeğinizle kendi bebeğiymiş gibi ilgilenmez. Bu nedenle önce denetlemeye hakim olun sonra hizmet alın. Basit düzeyde denetleme sürecine hakim olmak için sizler için hazırladığım içerikleri inceleyebilirsiniz.

Aslında cevabı çok açık ve net. Arama motorları arasında en büyük pazar payına sahip olan arama motoru Google. Bu nedenden dolayı Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları genellikle Google için yapılmaktadır. Web sitesi sahipleri Organik trafiklerinin büyük bir bölümünü Google kaynağından almaktadır.

Teknik SEO, web sitemizin arama motorlarında sıralamasını daha iyi konumlara getirmek için teknik yönlerini ele alıp iyileştirmeyi ifade eder. Bir web sitesini daha hızlı, daha kolay taramak ve arama motorları için anlaşılır hale getirmek teknik optimizasyonun temel taşlarıdır. Site içi SEO, Teknik SEO’nun bir parçasıdır.

SEO Açılımı, Search Engine Optimization. İngilizce kelimelerin kısaltılması olan SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur. SEO’nun kısa ve net olarak tanımını yapmak gerekirse; web sitelerinin Google arama motorunda yükselmesi, doğal olarak trafik artışı sağlaması için yapılan çalışmalar bütünüdür diyebiliriz.

Son zamanlarda SEO Fiyatları neye göre belirlenir sorusunu çok sık almaya başladım. Sektörde bu hizmeti verenlerin nasıl belirlediğini bilmem ama ben kendimden bahsedeyim. Bir hizmette fiyat belirlerken o iş için kaç saat çalışacağımı ortaya çıkarırım. Çıkardığım saat ile saatlik ücretimi çarpar o iş için fiyatımı belirlerim.

Öncelikle net bir cevap vermek isterim: SEO çok kolay. SEO’yu zorlaştıran bizleriz. Birileri çıkıyor diyor ki: “Çok zor, sırları var, bilinmeyenler var, özel stratejileri var, yapamazsınız hele sen asla yapamazsın.” Yapmanız gereken ilk şey bu kelimeleri kullanan kişilerden uzaklaşmak. Sonra inanmak. İnanın, başarabileceğinize inanın. Çalışın, araştırın ve kendinizi geliştirin. Doğru kaynakları referans alın.

Net olarak cevap vereyim yine: Hayır. Bu tabiri caizse çok büyük bir hata olur. Bunu bir örnekle anlatmak isterim: Gelin Dijital’i bir futbol takımı olarak ele alalım. SEO golcü olsun. Şimdi en önemli soru şu: “Bir takım sadece golcü ile maç kazanabilir mi?” Cevapları duyar gibiyim. 🙂 Tabi ki hayır. Şimdi ilk 11’i bir de şöyle hayal edin: Kaleci (Finans), Sol Bek (Hızlı Site), Sağ Bek (Temiz Kodlama), Stoper (Mimari Yapı ve Kullanılabilirlik), Orta Saha (İçerik ve Sosyal Medya Yönetimi), Sağ Açık (Google Ads), Sol Açık (Sosyal Ads), Golcü Arkası (Yeniden Pazarlama) ve Golcü (SEO). Nasıl takım ama? Bu takım kaybeder mi? Bu takımla sahaya çıktığınızda artık süreç rakibinizin aldığı kararlara ve çalışmalara göre şekilleniyor. Aldığı kaynaklar, yaptığı finansal yatırımlar, ürettiği içerikler ve daha fazlası.

SEO’yu dikkate alır ve önemserseniz başarıya ulaşırsınız. Aksi taktirde anlık başarılar yaşamaya devam eder sürekli başarılara hasret kalırsınız.

Ben şahsen Google arama motorunun kalite yönergelerini dikkate alıyorum. Siz değerli ziyaretçilerime de bu yönergeleri dikkate almanız yönünde geri bildirimlerde bulunmak isterim. Özellikle https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=tr bağlantısında yer alan yönergeleri inceleyip buna göre hareket ederseniz başarısız olmanız imkansız.

Bu yönergeler arasında Temel ilkelerden özel yönergelere varana kadar bir çok bilgi yer almaktadır. Aslında önerdiğim bağlantıda SEO çalışmalarının nasıl yapılması gerektiğini net olarak anlıyorsunuz. Bunu ben değil Google söylediği için daha anlamlı oluyor. Bağlantısını paylaştığım sayfada özellikle uzak durmanız gereken konular var. Mutlaka incelemeli ve uzak durmalısınız. Size web sitenizle alakalı olarak uzak durmanız gereken konularla alakalı geri bildirimde bulunan, faydalı olduğunu söyleyen hiçbir kimseyle çalışmamalısınız. Unutmayın bu bir oyun ve bu oyunun kuralları var. SEO’da başarıya ulaşmak için kurallara uyun ve sabredin.

Google’ın dediği gibi, size durup duruken e-posta gönderip Arama Motoru Optimizasyonu için pazarlama yapan, size ilk sırayı vaad eden herkesten uzak durun. Bu bilgiye olarak https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr bağlantısından ulaşabilirsiniz. Ayrıca hakkında güven veren yorumları olmayan, referansları olmayan, yaptığı işi açık açık anlatmayan uzman ve SEO’lardan uzak durmalısınız. Bu işin gerçekten zor olduğunu, sizin anlamayacağınızı iddaa eden, sizin için çalışan ama rapor sunmaktan kaçan kişi ya da kurumlarla çalışmayın.

Yine Google’ın yaptığı açıklamaya istinaden paylaşıyorum: Çalıştığınız uzmanların sitelerine bağlantı vermemelisiniz. Size, başarının bağlantılarla geleceğini iddaa edenlere, köprü bağlantılar kuranlara ve kötü amaçlı yazılımlarla sitenize sahte trafik yollayıp size başarı vaad edenlerle çalışmayın.

Google Ads (AdWords), Dünya’nın en güvenilir reklamcılık kanalıdır. Tıklama ve görüntüleme başına maliyetlendirme yapan Google Ads ile web sitenize nitelikli trafik çekebilirsiniz. Daha fazla ziyaretçiye, daha fazla satışa ulaşabilirsiniz. Arama Ağı, Görüntülü, Alışveriş, Video ve G-Mail reklam modelleri ile nokta atış yapabilirsiniz.

Bu süreci tamamen basit olarak anlatmak istiyorum. AdWords sayesinde web sitenize nitelikli trafik çekebilirsiniz. Çektiğiniz bu trafiği bir kitle olarak biriktirebilir ve daha sonra tekrar hedefleyerek marka bilinirliğinize ve satışlarınıza katkı sağlayabilirsiniz. Yeni adıyla Google Ads olan bu kanal sizi hedef kitlenize doğrudan ulaştıracaktır. Doğru kullanıldığında ve yönetildiğinde inanılmaz fayda sağlar. SEO, Ads ve diğer tüm dijital kanallar bir takımın parçasıdırlar. Bir bütün olarak ele alınmaları web sitenizin ve markanızın daha çok fayda görmesine yardımcı olur.

Ben bu konuda kesinlikle YouTube’da bulunan Google Ads kanalını takip etmenizi ve orada yer alan videoları incelemenizi öneririm. Çok kaliteli bir anlatıma ve video görüntüsüne sahip içeriklerle AdWords’e nasıl reklam vereceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Aslında Google bu süreci oldukça basit olarak yapılandırmış ama yine de videoları izlemek ve içerikleri incelemek size ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Yeni bir site açtınız? Hedef kitlenizin size nasıl ulaşmasını bekliyorsunuz? Ben direk cevabını vereyim: Google Ads ile hedef kitlenize tam olarak ulaşabilir onları sitenize çekebilirsiniz. Benim ilk önerim görüntülü reklamcılık ve arama ağını bir arada kullanmanız olacaktır. Önce göster sonra tam 12’den vur :).

Aslında ben bunun cevabını hemen hemen bir çok içeriğimde belirtiyorum ama buradan da paylaşmak isterim. İkisi de bir takımın oyuncuları. Santrafor olmadan sahaya çıkabilir misiniz? Gol atma konusunda zorlanırsınız. Kaleci olmadan, Orta Saha olmadan? Çıkamazsınız maçı çıkmadan kaybedersiniz. Bundan dolayı Ads ve SEO çok iyi bir ikili. Bu ikiliyi çok iyi oynatmayı becerenler hem SEO’da hem Ads’de başarılı olurlar.

Çok güzel bir soru :). Bu konuda şeffaf olan, sizin panelinizi yöneten ve bütçe üzerinden komison ile ilerlemeyen firmaları tercih etmelisiniz. Yani harcayacağı rakam üzerinden bir komisyon belirleyen kişi ya da firmalar daha çok harcama yapmak istemezler mi? Performans kriterlerinizi iyi belirleyin ve size ayırdıkları vakit üzerinden ücretlendirme yapmalarını isteyin.

Basitçe tanımlamak gerekirse, E-Ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı gerçekleştirmek için para ve veri transferi anlamına gelir. E-Ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satışını ifade etmek için kullanılır, ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlem olarak da tanımlanabilir.

Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen dört ana e-ticaret modeli vardır. 1. İşletmeden Tüketiciye (B2C) – Bir işletme, bireysel bir tüketiciye bir mal veya hizmet sattığında gerçekleşen ticaret. (Bir çevrimiçi perakendeciden bir çift ayakkabı alma işlemi.) 2. İşletmeler Arası (B2B) – Bir işletme başka bir işletmeye mal veya hizmet satarsa. (Bir işletmenin, diğer işletmelere kullanması için yazılım hizmeti satması.) 3. Tüketiciden – Tüketiciye (C2C) – Bir tüketicinin başka bir tüketiciye mal veya hizmet satması. (Eski mobilyalarınızı Sahibinden.com sitesinde başka bir tüketiciye sattığınızı düşünün.) 4. Tüketiciden İşletmeye (C2B) – Bir tüketicinin kendi ürünlerini veya hizmetlerini bir işletmeye veya kuruma satması. (Bir fotoğrafçının, bir işletmenin kullanması için fotoğrafını lisanlaması).

Çok cevaplamayı istediğim bir soruydu . Hemen cevaplayayım: Aslında ben bu işin paketle yapılacağına inanan birisi değilim ama buna mecburuz. Bu işe başlarken bir paket yazılım kullanmak en mantıklısı. Ama hangi yazılım? İşte bunun cevabını vermek gerçekten zor çünkü yaklaşık 2 yıldır bu sektörün içerisinde olan birisi olarak çoğu alt yapı sağlayıcısının müşterilerini memnun etmediğini görüyorum. Mantık, kötünün iyisini bulmaya doğru sürüklüyor bizleri. Bunu yazmak beni üzüyor ama maalesef bu durum böyle. İşin kötü tarafı hiçbir alt yapı sağlayıcısına dediklerinizi anlık ya da kısa sürede yaptırmak pek mümkün değil. Özellikle de SEO konusunda bu süreçler çıkmaza girebiliyor. Sonuç olarak cevaba geliyorum: E-Ticaret paketi seçerken alt yapı sağlayıcısı olan firmaların 10’ar referansını arayın ve en çok olumlu geri bildirim alanı seçin. En mantıklısı bu.

Bunun Evet olarak cevaplayabilirim. Artık Türkiye’de e-ticaret sitesi kurmak oldukça basit bir hale geldi. Dakikalar içerisinde web sitenizi kurabilirsiniz. E-Ticaret alt yapısı sağlayıcılarınızın bir çok süreci çözmesiyle birlikte dakikalar içerisinde online ticarete başlayabiliyorsunuz.

Başa dön tuşu