SEO

Rich Snippets Nedir?

Google Rich Snippets, Google arama sonuçları kısmında, ziyaretçi ve arama yapanların dikkatini çekmek amacıyla düzenlenmiş datalar olarak tanımlarsak, en kısa ve doğru tanımı yapmış oluruz. Özellikle son yıllarda internet sitesi sahiplerinin oldukça dikkatini çeken bu uygulama ile, arama motorlarında yapılan aramaların sonuçları sıralanırken dikkat çekici bazı istatistik ve veriler ortaya çıkar ki, bu da ziyaretçiyi internet sitenize yönlendirmek için ufak ve başarılı birer dokunuştur.

Google Rich Snippets Avantajları

  • Arama motorlarında çıkan sonuçlara daha yakın ve etkili sonuçlar verir.
  • Arama motorlarında yapılan sorgulama sonucu çıkan içerik veya ürününüz, bu sayede ziyaretçilerin daha çok ilgisini çeken istatistik, grafik ve görseller kullanılarak görülür.
  • Arama motorlarında yapılan sorgulara ilişkin olarak anlık bilgi sağlar.
  • Arama motorlarında yapılan sorgulamalarda anlık bilgiler alabilen ziyaretçiler, bu sayede site hakkında daha fazla izlenim sahibi olur ve daha güvenilir gözüyle bakarak sitede daha fazla süre geçirir, “click-through rate” de denilen tıklanma oranını yükseltirler.
  • Rich Snippets özelliğini kullanmak, özellikle online alışveriş sitesince sunulan ürünleri daha ön plana çıkarmak için fırsat yaratır.
  • Şekil kullanılarak yapılan puanlamalar önemlidir. Yıldızlı puanlama sistemine göre yüksek yıldız alan internet siteleri daha fazla güven verir ve daha fazla tıklanma oranı kazanır.

Rich Snippets

Rich Snippets Çeşitleri

İnternet siteniz için yapılan yorum ve puanlamalar

Yemek tarifi işaretlemeleri

Ürünlere göre işaretlemeler

Videolara göre işaretlemeler

Yazılım ve işletim sistemi işaretlemeleri

Etkinliklere göre işaretlemeler

Müziğe göre işaretlemeler

Rich Snippets Test  (Yapılandırılmış Veri Testi Aracı)

Yapısal Veri Testi Aracı

Bahsi geçen Rich Snippetler  yapılandırılmış veri olarak değerlendirilir. Google’ın en çok değerlendirme kıstaslarından biri olan bu verileri test etmek için kullandığı da bir aracı vardır. Sitenize eklemiş olduğunuz verileri girdiğiniz sırada hata yapmış olmanız durumunda, arama motorları hatalı verileri işleyemezler. Bu sebeple oluşturmuş olduğunuz işaretlemelerin test edilmesi ve yapılmış hataların özenle düzeltilmesi hayati önem taşır.

Google Yapısal Veri Aracı, bireysel olarak yapmış işaretlemelerin bulunduğu sayfa linkini bu araca yapıştırarak test edebilirsiniz. Test aracının sol tarafında itenin kaynak kodu, sağ tarafta ise internet sayfasının yapı bakımından dataları sıralanır. Yapılan test neticesinde, yapısal verilerde bir sorun yoksa listede hata ve uyarı sayısı “0” olarak gösterilir. Sorun tespit edilirse kırmızı renkli bir uyarı ile hata sayısı gösterilir. Sorun olan kısım da işaretlenir.

Rich Snippets ile yapılacak olan puanlama ve işaretler, kullanıcıların dikkatini çekeceğinden, daha aktif ziyaretçiler, daha uzun süreli kalım, ziyaretçilerde daha fazla güven duygusu ve bunların birleşmesiyle birlikte daha düzenli bir erişim kitlesi ortaya çıkacaktır. Tüm bunların sonucu olarak da arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak olarak bahsedilebilir.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu