Blog

Online Eğitim Sitesi Kurmak Nasıl Olur? Adım Adım Rehber

Son birkaç yılda, online eğitim sitesi fazlasıyla popüler hale geldi. Coursera’nın yaptığı araştırma online eğitimin geleneksel eğitime göre daha fazla pratik bilgi sunduğunu ve herhangi bir konudaki günlük becerileri daha etkili geliştirdiğini gösterdi.

Bunun sonucunda da işe alımlarda online sertifikalar daha ciddiye alınmaya başlandığı için online eğitimin güvenilirliği de arttı. Bu yüzden de online eğitim yeteneklerinizi başkalarıyla paylaşmanın harika bir yoludur. Üstelik bunu yaparak para da kazanabilirsiniz. Peki online eğitim sitesi kurmak nasıl mı olur? Hadi işe koyulalım!

1. Online Varlığınızı Oluşturmak

Siteniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir isme ihtiyacınız var. Üstelik, bu isme uygun olarak kullanabileceğiniz bir alan adı da olması gereklidir. İşte siteniz için kulağa harika gelecek bir domain bulmanız için bazı öneriler:

  • Muhtemel isimler için bir beyin fırtınası yapın, ideal bir isim hem konunuzu hem de beğeni alanınızı yansıtır
  • Bir domain sorgulama aracı kullanarak domainin kullanılabilir olup olmadığını kontrol edin
  • Diğer üst düzey TLD’lerdense .com’u tercih edin
  • Domaininiz kısa olsun ki herkes hatırlayabilsin
  • Rakam veya sembol kullanmaktan kaçının, daha evrensel olsun
Domain sorgulama kullanarak domain adınızın kullanılabilir olup olmadığını görme

Kullanılabilir bir domain bulduktan sonra sıradaki ihtiyaç duyacağınız şey ise sitenizi üzerinde barındırabileceğiniz bir hosting platformudur. Hostinger tepeden tırnağa kullanıcı dostu olması için üretilmiştir ve online eğitim sitesi kurmak için çıkacağınız yolculuğa başlamanız için ölçeklenebilir planlara sahiptir. Başlangıç web sitesi için küçük ve orta ölçekli web siteleri için uygun olan Premium Web Hosting planımızı öneririz.

 geniş kapsamlı hosting planları sunmaktadır

2. Online Eğitim Siteniz için Parçaları Birleştirin

WordPress‘i kullanırken ek avantaj olarak devasa eklenti kütüphanesine sahip olursunuz. Bu eklentilerle neredeyse istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Web sitenizi kurmaktan video kütüphaneninizi yönetmeye kadar. Üstelik, WordPress kullanıcı dostu olduğu için neredeyse hiçbir teknik bilgiye ihtiyacınız olmaz.

İşte WordPress’i kullanırken sahip olabileceğiniz en güvenilir ve kullanışlı eklentiler:

Tutor LMS

Bu eklenti web sitenizin ana çekirdeği olacaktır. Online eğitimle ilgili her şeyi içeren kapsamlı bir öğrenme yönetim sistemidir. Yeni olsa da, Tutor LMS birçok ücretsiz ve ücretli özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmiştir.

Eklentinin ücretsiz sürümüyle online eğitim sitesi kurabilirsiniz ancak premium özellikleri online eğitim sitenizi bir üst seviyeye çıkarmak için harika bir yatırımdır.

Online eğitim sitesi kurmak için gerekli Tutor MLS yıllık fiyatları

Satın aldıktan sonra eklenti sizi Themeum Kontrol Panelinde bekliyor olacaktır.

Tutor LMS eklentisini WordPress'e ekleme

.zip dosyasını indirdikten sonra WordPress kontrol panelinize gidin. Daha sonra Eklentiler -> Yeni ekle kısmına gidin ve Eklenti Yükle‘ye tıklayın ve de indirdiğiniz dosyayı seçin. Online Eğitim Sitesi

Yükleyin ve etkinleştirin. Tam olarak çalışması için Tutor LMS’nin ücretsiz sürümüne de ihtiyacınız olacak. Eklenti ara kısmında “Tutor LMS” yazarak Tutor Free‘i bulun, onu da yükleyin ve etkinleştirin. Böylelikle Tutor LMS premium sürümünü sitenize eklemiş oldunuz.

WooCommerce

WordPress, kullanıcıları için birçok para kazanma sistemine sahiptir. Muhtemelen bunların en popüleri ise WooCommerce’dir. WooCommerce kullanımı çok kolay bir e-ticaret eklentisidir ve para kazanma işlemini fazlasıyla kolaylaştırır. Üstelik ücretsizdir ve bu herkesin hoşuna gitmektedir. Online Eğitim Sitesi

WooCommerce eklentisini WordPress'e ekleyin

Uzun yılların deneyimine sahip olan WooCommerce insanların online eğitim kurslarınızı nasıl satın alacağını yönetmenize izin verir. Bir online eğitim sitesi kurmak isteyenler için gerekli bir araçtır.

2. Video Hosting

Online eğitim sitenizde dersleri hazırlarken premium video içeriğinizi güvenle depolayabileceğiniz ve sunabileceğiniz bir yere ihtiyacınız vardır. Güvenli bir platforma sahip olmak içeriğinize kimin erişim sahibi olacağını belirlemek istediğinizde son derece önemlidir.

vooPlayer

vooPlayer video içeriğinizi abonelerinize güvenle sunmakta uzmanlaşan bir premium video hosting platformudur. vooPlayer’ı kullanmak için sitelerine gidin ve beğendiğiniz bir planı seçin. Satın alma işlemini tamamladıktan sonra video içeriğinizi vooPlayer sitenize güvenle yükleyebilirsiniz. Bu ögeleri derslerinize nasıl ekleyebileceğinizi birazdan göstereceğiz. Online Eğitim Sitesi

YouTube

Eğer online eğitim içeriğinizden para kazanmayı düşünmüyorsanız YouTube gibi seçenekler de mevcuttur. Tek yapmanız gereken bir hesap oluşturmak ve video içeriğinizi YouTube’a yüklemektir. Bu videoları daha sonra online derslerinize ekleyebilirsiniz.

Temalar

WordPress temaları LMS platformunuza varsayılan tema dışında eşsiz bir görünüme kavuşturabilir. LMS platform bazlı birçok ücretsiz ve ücretli tema bulunmaktadır. Ancak Tutor Pro ile en uyumlu tema kendilerinin olan Edumax temasıdır.

Edumax

Edumax Tutor LMS’nin bütün eşsiz özelliklerini destekleyen bir temadır. Bunlara, kontrol paneli analitikleri, front end kurs kurucu vb. gibi özellikler dahildir. Edumax’ı almak için tıpkı Tutor Pro’da olduğu gibi ilk önce sayfalarına gitmeli ve satın alma işlemini tamamlamalısınız. Bundan sonra ise temanız Themeum Dashboard’da indirilmeye hazır olacaktır.

Tıpkı daha önceki gibi bir .zip dosyası indirmeniz istenecek. Daha sonra ise WordPress kontrol panelinize gidebilir ve Temalar -> Yeni ekle -> Tema Yükle yolunu izleyebilirsiniz. Daha sonra ise indirdiğiniz .zip dosyasını karşıya yükleyin, kurun ve temayı etkinleştirin. Online Eğitim Sitesi

Edumax tema sayfasi

3. Online Eğitim Kurslarınızı Oluşturun

Neredeyse her şeyi ayarladıktan sonra şimdiyse sırada online eğitim kurslarınızı oluşturmak var. Tutor LMS Pro iki farklı kurs oluşturma yolu sunmaktadır. İkisinin de kendine has özellikleri mevcuttur ve ikisi de farklı türden öğretmenlere hitap edecektir.

Back-end Kurs Oluşturucu

Back-end kurs oluşturucuyu WordPress back-end yönetici panelinde bulabilirsiniz. Yeni dersler eklemek için yapmanız gereken Tutor LMS Pro -> Courses (Kurslar) -> Add New (Yeni ekle) yolunu takip etmektir. Sonuç olarak kurs oluşturucu sayfasına ulaşırsınız. Tutor LMS’in en iyi yanlarından biriyse kursunuzun tamamının boyut ve içerik uzunluğu fark etmeksizin bu sayfadan oluşturulabilmesidir.

Tutor LMS Pro kullanarak back-end kursu oluşturma

Bu sayfada kursunuzun Başlık, Açıklama, Etiketler ve Öne Çıkan Görseller gibi içeriklerini düzenleyebilirsiniz. Eğer öğrenci sayısını sınırlamak isterseniz Maximum Students (Maksimum Öğrenci) alanını kullanabilirsiniz. Ayrıca kursunuzun Difficulty Level (Zorluk Seviyesi)ni de ayarlayabilirsiniz.

Eğer kursunuz not defteri ve ödev materyalleri gibi özel ekleri içeriyorsa bunları Attachments (Ekler) kısmına ekleyebilirsiniz. Ekledikleriniz öğrencileriniz kursu tamamlarken onlara görünebilir olacaktır. Daha sonra ise bu kursu almadan önce önkoşul olan bir kurs ekleyebilirsiniz. Önkoşul kursu bu dersi almadan önce tamamlanması gereken bir kurstur. Örneğin, Programlama Dillerinin Temelleri dersi İleri Java Algoritması kursundan önce tamamlanmalıdır.

Tutor LMS Pro kullanarak yeni bir ders oluşturma

Daha sonra ise kursun ana kısmına, yani kurs oluşturucuya geçin. Burada Konular ekleyebilirsiniz. Konularınıza bir isim ve özet ekleyin. Kurs yapısı biraz zor olsa da kısa sürede alışacaksınız. Belirlenmiş konulara diğer derslerle birlikte Quizler ve Ödevler de ekleyebilirsiniz. Online Eğitim Sitesi

Dersler kurs içeriğinin en büyük kısmıdır. Bir ders oluştururken, bir isim belirleyebilir, işlenecek ders materyallerine dair bir alıntı, öne çıkan bir görsel ve vido kaynağı ekleyebilirsiniz. İşte burada devreye video hosting giriyor. Eğer vooPlayer’ı kullanıyorsanız video kaynağı olarak ilk önce Embedded‘i seçin.

Daha sonra ise vooPlayer hesabınıza gidin ve bu ders için olan videonun embedded kodunu kopyalayın. Ders oluşturma formuna yapıştırın. Bu, videonun vooPlayer’dan kursuna eklenmesini sağlayacaktır. Eğer YouTube’u kullanıyorsanız, YouTube’u video kaynağınız olarak seçin ve videonuzun bağlantısını buraya yapıştırın.

Ayrıca her bir konuya Quiz ekleyebilirsiniz. Quiz oluşturucudan aşağıda ayrı bir kısımda bahsedeceğiz. Bu kısımda Giriş Videosu da ekleyebilirsiniz. Giriş videosu inceleme yapan kullanıcıların dikkatini çekmek için ücretsiz bir başlangıç videosudur.

Kursunuza bütün içeriğini ekledikten sonra kullanıcılarınıza görünebilir olabilmesi için Yayınla tuşuna basın. Online Eğitim Sitesi

Front-end Kurs Oluşturucu

Front-end kurs oluşturucu Tutor Pro’nun diğer herhangi bir LMS eklentide bulunmayan eşsiz bir özelliğidir. Bu konuda yeni olanlara LMS’lerini her defasında back-end yönetici paneline gitmeden kullanma özgürlüğü sunar.

Tutor LMS Pro'yu kullanarak yeni bir fron-end oluşturma

Ancak unutmayın ki front-end’i yayınlamak için back-end yönetici panelinden onaylamanız gerekir. Ancak, back-end’de mevcut olan her şey front-end’de de mevcuttur.

4. Quiz Oluşturmak

Quiz oluşturmak hem front-end, hem de back-end kurs oluşturucuları için de aynıdır. Tutor LMS öğrencilerinize sorabileceğiniz toplamda 10 soru çeşidi sunmaktadır. Her birinin kendine has avantajı ve özelleştirme seçeneği mevcuttur.

Tutor LMS quiz soru türleri

Quizinize bir İsim ve bir Açıklama (tercihen) verdikten sonra soru ve cevaplar eklemeye başlayabilirsiniz. Sorunun seçenekleri rastgele vermesi için ayarlayabilir veya Gerekli kısmını etkinleştirerek zorunlu cevap haline de getirebilirsiniz. Ayrıca cevap puanını değiştirerek sorunun ağırlığını da değiştirebilirsiniz. Bu, özellikle de doğru/yanlış türünden sorularından daha fazla puana sahip olması gereken açık uçlu sorulara sahip olduğunuzda kullanışlı olacaktır.

Tutor LMS'deki quiz oluşturucuyu kullanma

5. Para Kazanma ve WooCommerce Entegrasyonu

Kursunuzu premium yapmak için önce bir WooCommerce ürünü eklemelisiniz. Bunu yapmak içinse WordPress yönetici panelinizden WooCommerce -> Ürünler -> Yeni ekle‘ye gidin. Ürününüze bir isim, açıklama, normal fiyat ve indirimli fiyat ekleyerek yeni bir ürün oluşturabilirsiniz.

Bu ürünün satışı için yeni bir plan ekleyebilirsiniz. Ek olarak, For Tutor (Tutor için) kutusunu işaretlediğinize emin olun ki Tutor LMS bu ürünü satış için kullanabilsin. Ürünü ekledikten sonra yayınlayabilirsiniz.

Tutor LMS kullanarak yeni bir ürün ekleme

İşlem tamamlandıktan sonra kursunuzun back-end kısmına gidip ürünü ekleyeceğiniz kursu düzenlemek için Edit Course (Kursu Düzenle) tuşuna tıklayın. Ürün Ekle‘ye doğru imlecinizi kaydırın. Bu kısımda kursunuza bir ürün ilişkilndirerek satabilirsiniz. Select a Product (Bir Ürün Seç) adlı açılır listeden oluşturduğunuz ürünü seçin. Bu, WooCommerce ürününü kursunuza ilişkilendirecektir. Course Type (Ürün Tipi) seçeneğinde Paid (Ücretli) seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Böylelikle kursunuzdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Tutor LMS kullanarak kursunuza ürün ekleme

Daha sonra ise yeni kurslar eklediğinizde sitenizde yapılan satın alımları kolaylıkla takip edebilmek için yeni ürün oluşturma işlemini tekrarlamalısınız.

Sonuç

WooCommerce ve vooPlayer desteğiyle elinizde Tutor LMS ile bir online eğitim sitesi kurmak zorun aksine fazlasıyla kolaydır.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu