Blog

Mobil Uyumluluk İçin 5 WordPress Eklentisi

WordPress en iyi şekilde yönetilebilir, erişilebilir ve kolay bir biçimde kullanılabilir CMS çözümlerinin merkezinde yer almaktadır. Bir işletme sitesi, bir blog, bir dergi veya bir e-ticaret sitesinin altyapısını oluşturabilir. Binlerce teması, geniş desteği ve kullanışlı eklentileri sayesinde WordPress oldukça güçlü bir sistemdir. WordPress Eklentisi

Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak 74.6 milyon site WordPress kullanmaktadır. Bununla birlikte geliştirilen eklenti sayısı 29,000 seviyesindedir ve ileride bu rakamlar artış göstermeye devam edecektir.

Mobil cihazlar internete erişim konusunda yeni bir erişim noktasıdır. Mobil cihazlar bu alanda yavaş yavaş masaüstü sistemlere baskı kurmaya başlamıştır ve arama motorlarında yapılan arama sorgularının yaklaşık %25’i mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Bu rakamın ilerleyen dönemlerde artış göstereceği bir gerçektir.

Mobil cihazların kullanım rakamları artış gösterdiği için artık sitelerin mobil cihazlara uygun hale dönüştürülmesi gerekmektedir. Kullanıcıların gerçekten sinirlenmesini istemiyorsanız ve sitenizi sık sık ziyaret edip deneyimlerini üst düzeyde tutmak istiyorsanız sitenizin mobil cihazlara uyumlu olmasını sağlamalısınız. Eğer WordPress kullanıyorsanız sitenizi duyarlı bir tasarıma kazandıracak birkaç eklenti bulunmaktadır.

WordPress Eklentisi JetPack

jetpack

JetPack sitenizi her açıdan hazır hale getirebilecek ve güçlendirebilecek güçlü bir eklentidir. 33 spesifik özelliği bulunmaktadır ve bunlardan birisi sitenizin mobil duyarlı bir tasarıma sahip olmasını sağlamaktır. JetPack bir eklenti olmaktan çok vazgeçemeyeceğiniz bir paket olmayı istemektedir.

JetPack’te yer alan mobil tema özelliği sayesinde WordPress sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirebilirsiniz. JetPack size iletişim formu, galeri gibi özellikler sunarken aynı zamanda eğer CSS ve PHP konusunda bilgiliyseniz temanızı özelleştirme imkanı sunmaktadır.

JetPack aynı zamanda site onaylama araçlarına, “Photon” adı verilen site hızını artırıcı bir özelliğe ve Google+ ile doğrudan entegrasyon sunan özelliklere sahiptir.

JetPack, WordPress sitenizi ücretsiz bir biçimde mobil cihazlara uygun hale dönüştürebilecek bir eklentidir.

WPTouch Mobile Plugin

wptouch

5.5 milyon blog tarafından kullanılan bir eklentiyi göz ardı etmeniz pek mümkün değildir. WPTouch Pro, WPTouch Theme sayesinde tamamen mobil duyarlı bir eklentidir. Dokunma iyileştirmeleri dahil olmak üzere, WPTouch Theme ve WPTouch Pro diğer duyarlı sitelerden kat kat daha fazla hız sunmaktadır.

WPTouch Plugin, “Infinity Cache” adı verilen bir özelliğe sahiptir ve bu özellik mobil bellekleme imkanı sunmaktadır. Resimler CSS yardımıyla ölçeklenir ve bu sayede mobil için optimize edilmiş resimler ortaya çıkarılır. WPTouch farklı uzantılar kullanarak içerikleri mobil cihazlara yönelik ayrı ayrı işleyebilir, buna resimleri dahil eder ve sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Bu eklenti masaüstü ve mobil kullanıcılara eşsiz kullanıcı deneyimi sunmak isteyenler için idealdir. Bu eklenti çeşitli ek eklentilere sahiptir. Bu ek eklentiler sitenize erişim sağlamak isteyen mobil cihazın saptanması ve ona uygun özelliklerin devreye sokulmasını sağlamaktadırlar.

WPTouch WordPress 3.6 veya daha üstü versiyonlarda kullanılabilmektedir. WPTouch Pro’nun fiyatı ise 49 dolardan başlamaktadır.

WordPress Eklentisi WP Mobile Detector

wp-mobile-detector

Kullanıcıların sitenize mobilden erişim sağlayıp sağlamadıkları konusunda emin değilseniz veya sunucuya gönderilen isteğin mobilden veya masaüstünden gelip gelmediği konusunda fikir sahibi değilseniz WP Mobil Detector eklentisi kullanarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu eklenti WordPress sitenize erişim sağlamak isteyen kişinin kullandığı cihazı otomatik olarak tespit eder ve ona uygun mobil temayı yükler. Bu eklenti gelişmiş analizler sunmakta ve 5000’den fazla mobil telefonu desteklemektedir. İçerik formatları mobil cihazlara uygun hale dönüştürülür ve eklenti önceden yüklü 7 mobil tema ile birlikte gelmektedir.

WP Mobile Detector hedef kitleniz sadece akıllı mobil cihaz kullanan kullanıcılardan oluşmuyorsa sizin için ideal bir seçimdir. Bu eklenti siteye gelen isteğin bir akıllı telefondan mı yoksa standart bir mobil telefondan mı geldiğini anlar ve buna uygun mobil temayı kullanılan mobil telefon standartları kapsamında yükler.

WP Mobile Detector PRO eklentisinin fiyatı 50 dolardır. Bu ücretli versiyon kullanıcıya mobil temayı özelleştirme imkanı sunar.

WordPress Mobile Pack 2.0

wordpress-mobile-pack

Kullanıcı deneyimini bir adım yukarı çıkarmak istiyorsanız ve WordPress sitenizin bir uygulama gibi gözükmesini istiyorsanız WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisini kullanabilirsiniz.

Bu eklenti mevcut içeriği platformlara, işletim sistemlerine ve cihazlara göre kullanıcıya sunmaktadır. Eklentinin çoklu platform desteği, duyarlı bir kullanıcı arayüzü, altı arka plan kapağı ile hazır bir tema ve gönderi senkronizasyonu özellikleri bulunmaktadır. Eklenti ayrıca görümünü özelleştirebilmenizi sağlamaktadır.

Kullanılan tema analiz araçlarına entegre edilebilmekte ve aynı zamanda tam ekran modu sunmaktadır. Eklenti WordPress 3.5 veya üzeri versiyonlarda çalışabilmektedir.

WP Mobile Edition

wp-mobile-edition

Tamamen mobil olan siteler duyarlı tasarımlardan çok daha iyidirler. WP Mobile Edition mevcut sitenizi tamamen mobil versiyona geçiren bir eklentidir. Android, iOS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir.

Bu eklenti bir mobil geçiş düğmesine sahiptir. Kullanılan cihazları otomatik olarak tespit etmekte ve kullanıcılara masaüstü ve mobil cihazlar arasında geçiş yapıp yapmamak arasında bir seçim sunmaktadır. Standart mobil teması oldukça hızlıdır ve kolay bir biçimde yüklenmektedir. Sekiz farklı renk şeması, cihaz adaptasyonu, akıllı formatlama ve tam yorum sistemi özelliklerini barındırmaktadır. Tema aynı zamanda SEO uyumludur ve mobil reklam seçenekleri ile zenginleştirilmiştir.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu