Blog

Kullanıcı Dostu Bir Tasarım: Responsive Web Sitesi

Responsive web sitesi, internet kullanıcılarına oldukça faydalı bir tasarımdır. Bu doğrultuda responsive web sitelerini tercih eden web sitesi sahiplerinin kullanıcılarına son derece kullanıcı dostu bir deneyim sunduklarından da bahsedebilmek mümkündür. Responsive web sitesi ile kullanıcıların ziyaret ettikleri web sitelerini çok daha rahat bir şekilde dolaşabilmeleri mümkündür.

Günümüzde masaüstü cihazlara nazaran mobil cihazlar çok daha yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu doğrultuda tablet ve telefonların çözünürlüğüne ve boyutlarına uygun web sitelerine de responsive web sitesi adı verilmektedir. Peki, responsive web sitesi hangi faydaları sunmaktadır?

Responsive Web Sitesinin Faydaları

Günümüzde internet kullanıcılarının pek çoğunun mobil cihazları kullandığı göz önüne alındığında responsive web sitelerinin ne denli fayda sağladığını ifade edebilmek mümkündür. Bu kapsamda responsive web sitelerinin kullanıcılara sağladığı faydaları aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

İyi Bir Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcılar mobil cihazlarından web sitelerine girdiğinde masaüstü formu ile karşılaştığında çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Bu nedenle mobil kullanıcılarının web sitelerini ziyaret ettiğinde mobil sürüm ile karşılaşmaları onlara iyi bir kullanıcı deneyimi sunulduğunu ispat etmektedir. mobil cihazların ekran boyutlarına ve çözünürlüğüne uygun olan web sitelerinde dolaşmak ve alışveriş yapmak çok daha kolaydır. Aksi takdirde kişilerin deneyimleri kötü bir şekilde sonuçlanacaktır. Özellikle e-ticaret siteleri için satış ile sonuçlanmayan bir ziyaret olacağını ifade edebiliriz.

Web Sitesi İçin Hemen Çıkma Oranını Düşürür

Responsive web siteleri kullanıcılara çok daha kaliteli ve sağlıklı bir deneyim sunduğu için hemen çıkma oranını da ciddi oranda düşürmektedir. Hemen çıkma oranı web sitelerinin puanlarını etkilemektedir. Bu doğrultuda Google’da yapılan arama sonuçlarında da hemen çıkma oranının büyük bir etkisi olduğundan bahsedebilmek mümkündür. mobil uyumlu web sitelerinde boyut problemi ile karşılaşılmayacağı için hemen çıkma oranı da düşmektedir.

İçerikler Bozulma Olmaz

Responsive web sitelerinin bir diğer faydası ise içeriklerde boyut ve çözünürlük nedeni ile meydana gelebilecek bozuklukları ortadan kaldırmasıdır. Ancak web sitelerinin responsive olmaması durumunda ise fotoğraf ve içeriklerde ciddi bozulmalar meydana gelmektedir. Bu durumu önlemek için web sitelerinin responsive olması gerekmektedir.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu