Sosyal Medya

Instagramda Satış Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

Instagramda satış yapmak için öncelikle çeşitli bilgilere sahip olmak ve buna göre bir yol izlemek gerekir. Son yıllarda oldukça popüler bir hale gelen Instagram, sosyal ağlar arasında giderek önemini artırmakta ve kullanıcılara sunduğu geniş çaplı imkanlar ile öne çıkan sosyal ağlardan biri olmaktadır. Fotoğraf ve video paylaşımında başı çeken Instagram, şu an için yaklaşık olarak 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Hal böyle olunca pek çok bireysel kullanıcı ya da işletme için Instagram’ın oldukça büyük bir Pazar olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu yazımızda sizlere Instagram üzerinden satış yapma konusunda birtakım bilgiler sunacak ve sizlere bu konuda yardımcı olacağız. Sizler de Instagramda satış yapmak istiyorum diyorsanız, sizlere sunacağımız bilgileri dikkate alarak en kısa süre içerisinde satış yapmaya başlayabilir ve ürün ya da hizmetlerinizden kazanç sağlamak için ilk adımı atabilirsiniz. Şimdi, Instagram’da satış yapmak için neler gerekir? Daha yakından bakalım.

Instagramda Satış Yapmak İçin Ne Gerekli?

Sosyal ağlar arasında en popüler satış kanallarından biri haline gelen Instagram, ürün ya da hizmetlerin hedef kitleye ulaştırılmasında oldukça önemli bir konumda yer alır. Sizler de sahip olduğunuz ürün ve hizmetleri Instagram aracılığı ile kolayca satabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak öncelikle satış yapmak için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Şimdi, Instagramda satış nasıl yapılır? daha yakından göz atalım.

1. Ne satmak istediğinize karar verin

Instagram bünyesinde satış yapmaya başlamak için öncelikle her kullanıcı ya da işletmenin ne satacağına tam olarak karar vermesi gerekir. Çünkü satılmak istenen ürün ya da hizmetin Instagram kullanıcılarının ya da sayfanıza ait takipçilerin ilgisini çekmesi önem arz eder. Her ne kadar şu an için belli başlı ürün kategorileri olsa da kullanıcıların ilgisini çekecek ürün ya da hizmetler sizlere daha yüksek oranlarda kazanç sağlar.

2. Başarılı işletme ya da mağazaları inceleme altına alın

Eğer Instagram üzerinden ürün ya da hizmet satma konusunda çok yeniyseniz ve bunun ilk defa yapacaksanız, öncelikle başarılı mağaza ya da işletmelerin sayfalarını incelemek pek çok konuda fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle alanında uzman ve başarılı olmuş işletme ya da mağazaların neler sattıklarını ve nasıl satış yaptıklarını incelemek sizlere büyük oranda fayda sağlar.

3. Mağaza ya da butik açın

Instagramda satış yapmak önce gerekli bilgileri inceledikten sonra sıra mağaza ya da butik açmaya gelir. Çünkü ürün ya da hizmetlerinizi satmak için Instagram üzerinde bir mağaza ya da butik açmanız olmazsa olmazlardan biridir. Mağaza ya da butik adınızın satış yapacağınız ürün ya da hizmetler ile bağdaşması Instagramda satış yapmanın püf noktaları arasında yer alır. Bu nedenle özel bir kullanıcı ya da sayfa adı seçmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Bunların yanı sıra mağaza ya da butik adınızın kolay bir şekilde telaffuz edilebilmesi oldukça önemli bir konumda yer alır. Tabi aynı zamanda akılda kalıcı olması ve diğer mağaza ya da butik isimlerine göre farkını ortaya koyması da aynı şekilde önemlidir. Mağaza ya da butik isimlerinde numara kullanmamak aramalarda kullanıcıların sizleri bulmasını kolaylaştırır. Bu yüzden numara kullanmamaya özen göstermenizde yarar vardır.

4.Profesyonel bir satış sistemi edinin

Instagramda satış yapmak konusunda her şey mağaza ve butik açmakla bitmez. Aynı zamanda takipçilerinize ya da hedef kitlenize güven vermeniz de önemlidir. Çünkü sizden ürün ya da hizmet satın alacak kullanıcılar öncelikle sizlere güvenmek ister. Bu nedenle ilk olarak yapmanız gereken profesyonel bir satış sistemi kullanmaktır.

Profesyonel satış sistemleri ile ürün ya da hizmet alımı sırasında kullanıcıların karşısına bir ödeme ekranı çıkar. Bu şekilde yapılan ödemelerde kullanıcıların ödeme bilgileri kesinlikle alınmaz ya da kaydedilmez. Böylece hemen her kullanıcı ürün ya da hizmet satışı yaptığınız mağazanızdan alışveriş yapabilir.

5.Logonuz profil fotoğrafınız olsun

Instagram üzerinde satış yapmak için dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri de marka ya da işletmenize ait olan logonun yanı zamanda profil fotoğrafınız olmasıdır. Bu sizlere baştan sona kurumsal bir imaj sağlar. Ayrıca mağazanızdan ürün ya da hizmet satın almak isteyen kullanıcılarda güven sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Diğer yandan eğer markanız ya da işletmeniz için herhangi bir logonuz bulunmuyorsa bu konuda profesyonel bir destek almanız da yarar vardır. Çünkü bir işletme ya da marka için logo oldukça önemli bir konumda yer alır. Sizin dışarıya açılan yüzünüz logonuzdur. Bu nedenle mağa ya da butiğinizi açtığınız ilk andan itibaren bir logonuz olmasında fayda vardır.

6.Instagram profilinizi düzenleyin

Instagram bünyesinde satış yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise Instagram profilinizdir. Bu yüzden öncelikle mağaza ya da butiğiniz hakkında kısa ve ilgi çekici bilgiler vermeniz gerekir. Daha doğrusu Instagram profiliniz sizin mağazanız hakkında “Bio”nuz olacaktır.

Desinggo.com

Diğer yandan Instagram profilinizde iletişim bilgilerine yer vermeyi de unutmamanız da fayda vardır. Bunlar arasında genel olarak;

  • Cep telefonu numarası
  • E-posta adresi
  • Eğer varsa web sayfası linki
  • Mağaza konumu

gibi bilgiler yer alır. Bu bilgileri takipçi ya da kullanıcılara sağlamanız Instagram profilinize olan güveni artırır ve bunun ardından da satış yapmak sizin için daha kolay bir hale gelir.

Eğer sizler de Instagram üzerinden mağaza ya da butik açarak ürün ve hizmet satışı yapmak istiyorsanız, öncelikle yukarıda sizlere sunmuş olduğumuz kriterlere göz gezdirmeli ve buna göre ürün ya da hizmetlerinizi kullanıcılar ile buluşturmalısınız. Unutmayın ki kullanıcılar üzerinde güven oluşturmanız Instagram satış yapmanın en önemli noktaları arasında yer alır.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu