Sosyal Medya

İnstagramda Mavi Tik (Sayfa Doğrulama) Nasıl Alınır?

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan instagramda Mavi Tik ya da “Sayfa Doğrulama” olarak bilinen “Verified Account” (Onaylanmış Hesap), bazı hesaplarda küçük mavi bir tik simgesi şeklinde kendini gösterir. Peki, İnstagramda mavi tik nasıl alınır ve işletmelerinizin mavi tiki olmasının satışlarınıza katkısı nedir? Bunları açıklamadan önce, mavi tikin önemine değinelim:

İnstagramda Mavi Tik Ne İşe Yarıyor?

Instagram‘da gezinirken genellikle ünlü bir oyuncuya, futbolcuya, ünlü bir içerik sitesine ya da bir kişiye/kuruma ait olarak karşımıza çıkan mavi tikler, sizin Instagram‘da prestijli bir kişi ya da kurum olduğunuzu gösterir. Yani takipçilerinizde “Güvenilir Hesap” algısını oluşturarak size güvenilirlik ve prestij kazandırır. Bunun yanında bilinirlilik de sağlayan mavi tike sahip hesaplar, Instagram‘da arama, keşif, yorum, konum gibi yerlerde mavi tike sahip olmayanlara göre daha kolay ön plana çıkarak bir nevi Instagram SEO’su avantajı da sağlar. Bunu Instagram‘ın deyimiyle “Doğrulanmış rozeti, kullanıcıların takip etmek istedikleri tanınmış kişileri, ünlüleri ve markaları daha kolay bulmalarına yardımcı olur” şeklinde özetleyebiliriz.

İşletmeler İçin Mavi Tikin Önemi Nedir?

İşletmenizi rakipleriniz arasında ön plana çıkarmak, daha fazla kitleye daha kısa sürede ulaşabilmek ve saygın bir işletme konumuna gelebilmek için mavi tik, son derece önemlidir. Taksim’de bir butiğinizin olduğunu ve işletme hesabınızın Instagram’da son derece aktif kullanıldığını varsayalım. Siz ne kadar aktif olursanız, rakipleriniz de Instagram‘da en az sizin kadar aktif olacaktır. Ürünleriniz ne kadar göz alıcı, fiyatlarınız ne kadar cazip olursa olsun işletmenizi Instagram’da öne çıkaramazsanız, müşterilerinize ulaşma anlamında sorun yaşayabilirsiniz.

Desinggo.com İnstagramda mavi tik

Bu noktada Instagram’da onaylanmış hesabınızın olması yani Instagram‘da bir mavi tike sahip olmanız, sizin için büyük bir avantaj olacaktır. İşletmeniz mavi tike sahipse kullanıcılar Instagram’da arama butonuna yalnızca “butik” yazarak bile size kolayca ulaşabilirler. Bununla birlikte paylaşımlarınız “Keşif” kısmında daha çok yer alabilir ve bu da erişim ve etkileşimlerinizi organik olarak artırarak satışlarınıza pozitif yönde etki eder.

Instagramda Mavi Tik Almak İçin Hangi Adımlar Takip Edilir?

Her şeyden önce Instagram’dan mavi tik almanın pek de kolay olmadığını söylemek gerekiyor. Bilinir olmanıza ya da çok fazla takipçiniz olmasına rağmen hesabınız, Instagram tarafından onaylanmayabilir.

Peki, Instagram’dan onaylı hesap alabilmek için neler yapılmalı? Birkaç tavsiye verelim:

Hesabınızı aktif olarak kullanmanız gerekiyor. Paylaşımlarında uzun zaman aralıkları olan ya da marka çatısı altında olmayan bir hesaba sahipseniz hesabınızı onaylatmanız zorlaşabilir.

İnstagram dışındaki sitelerde ve platformlarda insanların sizden bahsetmesi ve yüksek etkileşimli bir hesabınızın olması sizin avantajınıza olacaktır. Bunun için sosyal medya hesapları açarak ve Instagram profilinize linkler vererek bağlantılar oluşturabilirsiniz ancak bunun da tek başına yeterli olmayabileceğini hatırlatalım.

Takipçi ve beğeni satın almak gibi işlemlerden uzak durmalısınız. Bu tür işlemler hesabınızın kapatılmasına yol açar. İnstagram mavi tik onay sürecinde bu maddeler konusunda son derece hassas davranır.

Taklit ve kopya içeriklerden de aynı şekilde uzak durmalı, özgün içerikler üreterek organik erişim ve etkileşimler almaya özen göstermelisiniz.

Instagramda Mavi Tik Almak İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Bu aşamada çeşitli resmi belgeler isteniyor. Bunları şöyle sıralamak mümkün:

Ehliyet, pasaport veya kimlik kartı

Resmi işletme belgeleri (vergi dosyası, yakınlardaki bir fatura, şirket sözleşmesi)

Instgram Mavi tik alma sürecinde alanında uzman bir dijital reklam ajansı ya da dijital iletişim uzmanıyla çalışmanız yararınıza olacak, bu süreci sizin için çok kolaylaştıracaktır. Mavi tik gibi resmiyet isteyen süreçlerde Instagram, reklam ajansları ile dijital iletişim uzmanlarının mail ve isteklerine öncelik vermektedir.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu