Sosyal Medya

Instagram Reklam Fiyatları ve Fiyat Faktörleri

Instagram reklam fiyatları ve fiyat faktörleri konusunda detaylı bilgiler sunacağımız bu yazımız ile sizler de Instagram üzerinden reklam verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bunun yanında reklam fiyatlarının hangi aralıklarda olduğunu daha yakından görebilirsiniz. Instagram son yıllarda kullanıcıların oldukça rağbet gösterdiği ve çok fazla etkileşimin bulunduğu sosyal ağlardan biri olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında Instagram’ın 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Instagram Reklam Fiyatları Ne Kadar ve Nasıl Belirlenir?

Instagram reklam fiyatları belirli koşullara göre belirlenir ve reklam ödemeleri haber bültenlerinde ya da hikayelerde görülen içeriklere göre yapılır. Ayrıca reklamlar, her zaman ürün ya da hizmetler ile ilgili kişilere uygun olarak yayınlanır. Pek çok Instagram kullanıcısı, demografik verilere ya da ilgi alanlarına göre Instagram reklamlarını görür.

Instagram reklam teklifleri genel olarak Facebook reklam teklifleri gibi çalışır. Ayrıca verilen reklamların aynı platformdan yönetildiğini söylemek doğru olur. Bunların yanı sıra Instagram reklamlarında reklam bütçesini yakından ilgilendiren 3 faktör vardır. Bunlar aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Teklif
 • Tahmin edilen etkileşim oranı
 • Reklamın kalitesi

Teklif

Instagram reklam teklifi, reklam vermeyi düşünen kişi ya da kurumun günlük olarak ödemeyi kabul ettiği ya da toplam bütçesi olarak tanımlanır. Reklam açık artırması için verilen teklifler farklı yollardan yönetilebilir. Ayrıca manuel ya da otomatik teklif seçme imkanı olduğunu da söylemek mümkündür. Reklam teklifinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri ilk kez reklam vereceklerin öncelikle düşük bütçe ile işe başlaması ve bunun ardından otomatik teklifler ile yavaş yavaş bütçenin artırılması olmaktadır.

Tahmin Edilen Etkileşim Oranı

Instagram’da kişi ya da kurumların verecekleri reklam ile ne kadar bir etkileşim alacağının tahmin edilmesi mümkün olur. Reklamın beklentileri karşılaması ya da amacına ulaşıp ulaşmayacağı konusunda pek çok tahmin bu faktör içerisinde karşımıza çıkar. İstenen oranda bir etkileşimin sağlanabilmesinde reklamın kalitesi ve eylem oranı da verilen reklama olan ilginin başarısını ortaya koyar.

Reklamın Kalitesi

Instagram reklamlarında kalitenin belirlenmesine etki eden çeşitli unsurlar vardır. Bunları göz önünde bulundurarak reklam yayınlamak istenen başarının elde edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Reklamın kalitesi ise genel olarak aşağıdaki hususlara göre belirlenir;

 • Reklamı görüntüleyen ya da şikayet eden kişiler tarafından alınan yorumlar ya da görüşler
 • Reklama ait görsel üzerinde çok fazla yazılı içerik olması
 • Bilgi saklama
 • Sansasyonel dil kullanma
 • Kullanıcıları etkileşim tuzağına düşürecek içerikler

Yukarıda yer alan son iki unsura baktığımızda; bu iki unsurun birleşmesinden reklam alaka düzeyi puanını gözler önüne serer. Alaka düzeyi puanı ise 1 ila 10 arasında değişen değerlere sahiptir. 10 en yüksek puan olurken 1 en düşük puandır. Bunların yanı sıra alaka düzeyi puanı yüksek olduğunda verilen reklamda tıklama başına yapılan ödemelerin maliyeti azalır. Bunun sonucunda ise toplam bütçe de olumu olarak etkilenir.

Diğer yandan alaka düzeyi puanının hesaplanmasında verilen reklamın hedef kitle için ne kadar uygun olup olmadığı önemli bir konumda yer alır. Örneğin bir tavuk restoranı reklamı yapılıyorsa yayınlanan reklamlar içerisinde balık menülerinin olması alaka düzeyi puanının düşmesine neden olur. Haliyle bu durum reklam kalitesine ve maliyet oranlarına olumsuz etkiler sunar.

Instagram Reklam Fiyatı Nedir?

Instagram bünyesinde reklam vermek için belirli koşulları sağladıktan sonra sıra reklam fiyatlarına gelir. Instagram reklam fiyatı hedef kitleye ya da sektöre göre birtakım farklılıklar gösterse de tıklama başına fiyatlar 20 kuruş – 5 TL arasında değişiklik gösterir. Bunun yanında Instagram’da genel olarak verilen reklamlar için günlük olarak harcama tutarı belirlemek mümkün olur. Şimdi, bu konuyu örnek vererek açıklamaya çalışalım.

Örneğin Instagram reklamınız için günlük 30 TL gibi bir bütçe belirlediniz ve ayın her günü reklam yayınlamak istiyorsunuz. Bunun sonucunda günlük 30 TL bütçeden aylık reklam gideri 900 TL olarak karşınıza çıkar. Belirlemiş olduğunuz bu fiyatlar, siz herhangi bir değişiklik yapmadığınız sürece asla değişmez. Ancak burada önemli olan sahip olduğunuz bu bütçe ile toplamda ne kadar tık aldığınızdır. Tabi aynı zamanda tık başına ne kadar harcama yaptığınız da oldukça önemli bir konumda yer alır.

Instagram reklamınızda aylık 900 TL bütçe ile ayda 1800 tıklama almış olmanız, tık başına reklam giderinin 50 kuruş olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda akıllara gelen sorunlardan en önemlisi reklam fiyatları için harcanan bu bütçe net maliyetleri gösterir mi? Bu soruya iki farklı şekilde cevap verilebilir, yani hem evet hem de hayır.

Akla gelen bu sorunun iki farklı cevabının olmasını şu şekilde açıklayalım. Öncelikle verdiğiniz reklam için günlük 30 TL’lik bütçe siz istemediğiniz sürece hiçbir zaman için değişmez ve bu bütçe aşılmaz. Ancak Instagram reklamları da Facebook reklamlarında olduğu gibi hedef kitle ya da sektöre yönelik reklam çeşitleri ile ön plana çıkar. Yani Instagram’da da aynı sektör ya da hedef kitleye reklam verecek binlerce kişi vardır. Bu durumda ise rekabet artar ve bunun sonucunda açık artırmayı kim kazanırsa reklam alanını o kişi satın almaya hak kazanmış olur.

Instagram reklamları için her ne kadar sabit bir bütçe belirlenmiş olsa da bazı durumlarda bütçenin aşılması gerekebilir. Çünkü Instagram reklamlarında fiyat ile rekabet birbiri ile doğrudan alakalıdır. Rekabetin çok fazla olması ise tık başına maliyetleri belirli ölçülerde artışa geçirir ve bu da günlük bütçenin aşılması gerektiğini gösterir. Tabi günlük bütçe aşıldığında doğal olarak aylık bütçe de aşılmış olur.

Instagram Reklam Fiyatları Nasıl Düşürülür?

Instagram’da reklam fiyatlarının düşürülmesi için çeşitli yollar vardır. Bunlardan bazılarını ya da her birini uygulayarak reklam giderlerini aşağıya çekmek mümkün olabilir. Şimdi, Instagram reklam giderlerini düşürmek için neler yapılabilir? Bunlara bakalım.

 • İlk olarak aynı reklam üzerinde birden çok hedef kitle seçerek test yapmak doğru olur. Bunun yanında reklam için farklı görseller tercih etmek ve testler bu şekilde yapmak alternatif uygulamalar arasında yer alır.
 • Bunun yanında reklam verirken öncelikle otomatik teklif verme özelliği kullanılmalıdır. Genelde manuel olarak reklam teklifi vermek pek çok kullanıcıya cazip gelir, ancak tıklama başına düşen maliyetin ne kadar olduğunu bilmeden böyle bir girişimde bulunmak hata olur.
 • Instagram reklamlarında alaka düzeyi puanı oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle alaka düzeyi puanına her zaman için dikkat etmek gerekir. Çünkü alaka düzeyi puanı ne kadar yüksek olursa reklam giderleri de önemli ölçüde düşer.
 • Reklam sıklığını en uygun şekilde ayarlamak da yine reklam fiyatlarının düşmesine yardımcı olur. Bu ayarlama aslında Instagram kullanıcılarının vermiş olduğunuz reklamı günde kaç kez ya da kaç günde bir göreceği ile alakalı bir durumdur. Yapacağınız bu ayarlama ile kullanıcıların reklamlarınızı 2 – 3 günde bir görmesini sağlayabilir ve ya da bu süreyi kısaltabilirsiniz. Ayrıca sıklık oranı aynı şekilde reklamların şikayet edilme oranlarını da büyük ölçüde etkiler.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu