GoogleGoogle Analytics

Google Tag Manager (GTM) Nedir?

Google Analytics, internet adresinizdeki etkileşimleri incelemenizi, hangi sayfaların daha fazla ya da daha az ziyaret aldığını analiz etmenize yardımcı olur. Bir etiket yönetimi sistemi olan Tag Manager, pazarlama optimizasyonu kullanımı amaçlanarak oluşturulmuştur. Google Analytics’ten daha pratik bir şekilde faydalanmanızı sağlayan Google Tag Manager (Etiket Yöneticisi) ile özel ve 3. taraf etiketleri güncelleme işlemlerini arayüz üzerinden yapabilirsiniz.

Google Tag Manager (Etiket Yöneticisi) Nedir?

Google ve benzeri çok sayıda 3. taraflara veri gönderilmesini sağlayan kod snippet’idir. Google Tag Manager ya da benzer nitelikte etiket yönetimi aracı kullanmıyorsanız, web siteniz ya da mobil uygulamanızdaki değişiklikleri doğrudan yüklemeniz gerekir. Google Tag Manager ile 3. taraf kod snippet’lerini kaynak dosyalarınız içerisinde bulundurmanıza gerek kalmayacak. Bu yöntem yerine, hangi etiketin ne zaman tetiklenmesini istiyorsanız Google Tag Manager üzerinden belirleyebilirsiniz.

Google Tag Manager Nasıl Çalışır?

Web kullanımı için Tag Manager, kendi etiket yönetimi sistemi ile çalışmaktadır. Etiket, internet adresinizde bulunan tüm sayfalara yerleştirilir. Mobil uygulamalarda ise Android, iOS sistemlerine Firebase SDK’sından faydalanılarak yüklenir. Kapsayıcı başta Google AdWords, Google Analytics yanı sıra 3. taraf etiketler dahil internet adresinizde ya da mobil uygulamanız üzerinde manuel bir şekilde kodlanmış ve desteklenen tüm etiketlerin görevini üstlenir. Tag Manager, internet adresinize ya da mobil uygulamanıza yüklendikten sonra, web arayüz uygulamasından faydalanarak tüm etiketleri güncellemenizi, değişiklik yapmanızı ya da yeni etiket eklemenizi sağlar.

Tag Manager hesabı, bir ya da çok daha fazla sayıda internet adresi ya da mobil uygulama için etiketler üzerinde işlem yapmanıza imkan tanır. Yalnızca 1 Google hesabı ile çok sayıda Tag Manager hesabı oluşturmak mümkün. Fakat genel olarak her bir firma ya da kuruluş için sadece bir adet Etiket Yöneticisi hesabı oluşturmak yeterli olur.

Web Kurulumu

Tag Manager ile etiketleri aşağıdaki adımları uygulayarak yönetebilirsiniz.

  1. Hesap oluşturmak ya da var olan bir hesap üzerinden erişim sağlamak için tagmanager.google.com sayfasını ziyaret edin.
  2. Hesaba giriş yaptıktan sonra kapsayıcı oluşturun.
  3. Kapsayıcı oluşturduktan sonra verilen snippet kodu internet adresinize yükleyin.
  4. İnternet adresinizdeki AdWords, Analytics ve benzeri etiketleri Etiket Yöneticisi’ne taşıyın.

Not: Var olan tüm etiketleri taşımanız doğru seçenek olacaktır. Fakat taşıyamadığınız etiketleriniz var ise Tag Manager içerisine yüklediğiniz etiketler, kaynak kodunuzda yer alan etiketler ile sorunsuz bir şekilde etkinleştirilecektir.

Desinggo.com

Bu işlemlerin ardından internet adresinizde bulunan tüm etiketlerin düzenleme ve yönetim işlemlerini arayüz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Kurulumu

GTM, mobil uygulamalara özel olarak Firebase’e entegre edilmiş durumdadır.

Hesap oluşturmak ya da var olan bir hesap üzerinden erişim sağlamak için tagmanager.google.com sayfasını ziyaret edin.

Hesaba giriş yaptıktan sonra mobil uygulamanız için kapsayıcı oluşturun. Bu aşamada “Mobil Uygulamalar” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Sizin için uygun olan kapsayıcı türü hangisiyse (Android, iOS) SDK sürümünü belirleyin

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu