SEO

Google Arama Nedir?

İnternet tabanlı hizmetler geliştiren ve bunları bünyesinde barındıran Google arama , internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı ve reklam teknolojileri alanında yatırımlar yapan çok uluslu bir Amerikan şirketidir.

Google’ın Tarihçesi

google kurucuları

Anlık olarak milyonlarca insan tarafından kullanılan Google, 4 Eylül 1998’de Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan Sergey Brin ve Larry Page tarafından kuruldu. Kurulduğu tarihten itibaren yaklaşık 20 yılda inanılmaz derecede büyüyen Google, bugün dünyanın en değerli ve en prestijli şirketlerinden birisidir.

Google Guys unvanına sahip olan kurucuları tarafından 19 Ağustos 2004’te halka açılmış, böylelikle şirket binlerce hissedarın sahip olduğu çok uluslu bir yapı haline gelmiştir. Ancak en büyük hissedar hala Larry Page ve Sergey Brin’dir. Google yaklaşık olarak 150 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 50.00’den fazla çalışana sahiptir.

Google Arama Nasıl Çalışır?

Google arama motorunda klasik bir arama yaptığınızda, bunlara karşılık gelebilecek binlerce web sayfası bulabilirsiniz. Google bunları belli bir tekniğe göre bulur ve sıralar. Bunu sıralamayı da şu şekilde yapar;

 • Google arama sayfasına yazdığınız kelimeyi, anlamına karşılık gelen kavramları, dilini ve bu kelimeyi aratan insanların ortak amacına göre bir algoritma çizer.
 • Sorguladığınız kavram ile eşleşen web sayfalarını arar. Alakalı bir sayfa bulduğuna dair en temel sinyal ise arama sırasında kullandığınız anahtar kelimeleri içermesidir. Aranan kelimenin hangi sayfada sıklıkla kullanıldığını belirler. Örneğin, ana başlıkta, alt başlıkta ya da metnin içinde mi kullanılıyor olabilir. Alaka düzeyinin artması için yoğunluğu yüksek sayfaları sıralamada yukarı taşır.
 • Sonuçları sunmaya bir adım kala web sayfalarındaki bilgilerin bir araya geliş şeklini değerlendirir. Yani sayfada tek bir konuya mı odaklanılmış yoksa birden çok konu tek seferde mi işlenmiş, buna bakılır. Olabildiğince kapsamlı ve geniş bilgiler içeren web sitelerinin bizlere daha çok yardımcı olacağı varsayımıyla hareket eder.
 • Bulunduğunuz konumu, geçmiş aramalarınızı, arama için yaptığınız ayarları, geçmişte sık sık kullandığınız web sitelerini de dikkate alarak karşınıza bir sonuç sayfası çıkarır.

Google Arama Seçenekleri Nelerdir?

Google, aramakta olduğunuz kişi, kavram ya da olayın tam olarak karşılığını bulabilmesi için size çeşitli filtreme fırsatları sunmaktadır. Arama sayfasının hemen üst kısmında yer alan bu filtreleri kullanarak amacınıza uygun aramalar yapabilir ve daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz. Bu seçenekler şunlardır;

 • Haberler
 • Görseller
 • Videolar
 • Alışveriş
 • Haritalar
 • Kitaplar
 • Uçuş Arama
 • Finans

Bunlar dışında aramalarınızı dil ve zaman gibi çeşitli küçük filtrelerle de sınırlandırabilirsiniz.

Google Araçları Nelerdir?

Google Translate

Google’ın en çok kullanılan araçlarından biridir. Dünya üzerinde kullanılan Türkçe dahil 51 dili sisteminde barındıran Google Translate, bu dillerden birini kullanarak bir başka dile çeviri yapmanızı sağlıyor. Ayrıca ses algılama özelliğine de sahip.

Google Haritalar

Google tarafından geliştirilmiş ve tamamen ücretsiz olan bir çevrimiçi haritalama servisidir.  Sadece kendi bünyesinde değil, diğer web sitelerinin de kullanımına açıktır. Sisteminde bulunan API destekli yapı sayesinde tüm web sitelerinde eklenti olarak bulunabilmektedir.

Google Drive

Google tarafından oluşturulan kapsamlı bir depolama ve senkronizasyon servisidir. Bu servisi kullanarak yazılı ve görsel tüm dokümanlarınızı depolayabilir, başka kullanıcılarla paylaşabilir ve düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

Google Play

Mobil cihazlarda kullanılan android işletim sisteminin resmi uygulama mağazasıdır. Eski adı Android Market olan bu elektronik medya dağıtım ve satış platformu, android işletim sistemine sahip olan kullanıcıların Google üzerinden yayınlanan uygulamalara ulaşmalarını sağlamaktadır.

Google News

2002 yılının Eylül ayından beri hizmette olan Google’ın en eski ve en popüler araçlarından biridir. Yaklaşık 5500 farklı haber kaynağından alınan global ve yerel formatta tüm güncel haberleri bünyesinde bulundurmaktadır. Kullanıcılar, tercihlerine göre bu haberleri sınıflara ayırabilmekte ve filtreleme işlemleri yapabilmektedir.

Google Takvim (Google Calendar)

Nisan 2006’dan beri aktif olan Google Calendar, kullanıcılara güncel takvim ve ajanda hizmeti vermektedir. Bu servisi kullanabilmek için bir Google üyesi olmanız gerekmekte.

Google Gmail

Google tarafından 2004 yılından beri hizmete açık olan Gmail, ücretsiz bir e-posta hizmetidir. Reklam destekli olan ve tamamen ücretsiz olan bu servis dünyanın en yaygın mail sistemidir. Kullanıcılarına Gmail üzerinden güvenli bir şekilde postalarına ulaşabilmesinin yanında POP3 ve IMAP4 protokolleri ile de maillerine ulaşma fırsatı sunmaktadır.

Desinggo.com

Google Ads (AdWords) Nedir?

2000 yılında Google tarafından sunulmuş bir reklamcılık servisidir. Google AdWords’ü kullanan reklam verenler; kullanıcılar tarafından aranan anahtar kelimelerin reklamlarıyla ilişkilendirilmesi halinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansı bulur. Böylelikle sahip oldukları web sitesinin trafiği artar ve satılan ürün/hizmet müşteri tarafında karşılık bulur.

Google Analytics Nedir?

Birçok firmayı zamanla kendisine bağlayan Google, 2005’te Urchin’i satın alarak Analytics servisini devreye sokmuştur. Tamamen ücretsiz olan bu servis sayesinde web sitenizin performansını detaylı bir şekilde analiz etme şansı bulursunuz. Analiz amaçlı program kullanan web sitesi sahiplerinin %95’inin tercih ettiği Google Analytics, kullanıma sunulduktan sonra küçük kişisel bloglardan büyük markaların web sitelerine kadar birçok alanda kullanılmıştır.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, Google tarafından sunulan bir başka ücretsiz hizmettir. Bu araçtan web sitesi sahibi olanlar yararlanabilmektedir. Search Console’u kullanarak web sitenizi Google dizinine ekleyebilir, bu dizindeki verileri analiz edebilir ve çeşitli optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz.

Google AdSense Nedir?

En basit tabiriyle web sitesi sahiplerinin, kullanıcılar için ürettiği içerikler sayesinde para kazanmalarını sağlayan bir araçtır. AdSende, sahip olduğunuz içeriğe göre yazılı veya görüntülü reklamları web sitenize entegre eder. Bu reklamları, reklam verenler oluşturur ve ücretini de onlar öder. Web sitenizde bulunan reklamların boyutu, önceliği veya sıralaması değişeceği için kazanacağınız para da bunun gibi birçok parametreye bağlı olarak değişecektir.

Kuruluşunun üzerinden sadece 20 yıl geçmiş olmasına rağmen Google; internet dünyasının devi olmuş durumda. Ayrıca geleceğin teknolojisini de üretme ve yenilikler getirme açısından da oldukça hızlı yok kat eden nadir şirketlerden biri.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu