GoogleGoogle Analytics

Google Analytics Kitleler Nedir ? Hesap Optimizasyonunda Nasıl Kullanılır ?

Hemen hemen her firma web sitesini kurduktan sonra Google Analytics eklentisini sitesine eklemektedir, ancak ne kadar etkin bir şekilde kullanıldıkları tartışılır bir noktadır.

Bugün sizlerle, özellikle dönüşüm hedefleyen markalar için kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konu olan kitle oluşturma ve oluşturulan kitlelerin performanslarını değerlendirmeyi göreceğiz.

Gelin beraber kitle nerden oluşturuluyor görelim;

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=7P9I90vtKRo&feature=emb_logo

Yukarıda bulunan videoda göreceğiniz üzere hızlı bir şekilde “Kitleler” sayfasına gelebiliyoruz. Sırası ile “Yönetici – Kitle Tanımları – Kitleler – Yeni Kitle Oluştur” seçeneklerine gelerek istediğiniz özelliklerde bir kitle oluşturabilirsiniz.

Desinggo.com Web Tasarım Destek Merkezi

Birkaç örnek yapalım; birinci örneğimizde Apple markalı cep telefonu kılıfı satmak isteyen bir e-ticaret firması olduğumuzu düşünelim; nasıl bir kitle oluşturmalıyız ki sadece Apple kullananlara ulaşabilsin? Cevabı aşağıdaki videoda.

https://www.youtube.com/watch?v=DTZsxarGqVA&feature=emb_logo

Videoda gördüğünüz üzere kısa bir süre içerisinde istediğimiz kitleyi oluşturduk. Videoda müşteri gizliliğinden dolayı ekleyemediğimiz önemli bir konu var: “Hedef Ekle” kısmını tıklayıp “Google Analytics” ve “Google Ads” hesaplarını seçmeli ve ardından “Yayınla” butonuna tıklamalıyız. Aşağıdaki örnekte bunu ekleyeceğim.

Bir diğer örneğimizi biraz daha spesifik hale getirelim, sadece Iphone X modeline özel getirdiğimiz bir ürünümüz var ve kampanyamız “Aynı Gün Teslim” olarak belirlenmiş diyelim. Mağazamızın İzmir’de olduğunu ve kurye ile de anlaştığımızı varsayalım. Şimdi gelin bu stratejiye göre bir kitle oluşturalım:

https://www.youtube.com/watch?v=tUMhQRXc-_w&feature=emb_logo

Peki, kitleyi oluşturduk ve reklamlarımızı verdik. Sonuçlarını nasıl gözlemleyeceğiz? Aşağıdaki görsele bakarak kısaca yorumlayalım:

Öncelikli olarak analiz ettiğimiz veriler, gayrimenkul sektöründe hizmet veren bir web sitesine ait. Yapılan reklamların amacı ise form toplamak. Bundan dolayı kitleler oluşturulurken web sitesinde kalma süreleri de dikkate alınmış. Dönüşüm oranını da incelerseniz sitede kalma süreleri ile eşdeğer ilerlemiş. Elde ettiğimiz bu veriler sayesinde reklam yatırımlarımızı dönüşüm oranı yüksek kitlelere endeksli bir şekilde ayarlayabiliriz.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu