GoogleGoogle Ads

Google Ads Teklif Stratejileri

Google ADS sistemi, farklı kampanyalarınız için farklı stratejiler düzenlemiş, böylece sizin almak istediğiniz aksiyonları bu stratejiler ile optimum düzeyde tutmayı amaçlamıştır. Açacağınız reklam kampanyanızda belirleyeceğiniz stratejiler ile hedeflenen ağlar ve gösterim, tıklama ya da dönüşüm almaya mı yoksa sadece gösterim almaya mı odaklanacağınızı belirleyebilirsiniz.

Hedeflere Uygun Teklif Stratejisi Belirleme

Google ADS içerisinde bulunan her teklif stratejisi farklı kampanya türleri için, farklı reklamcılık hedefleri için uygun hale getirilmiştir. Bu nedenle kampanyalarınızı düzenlerken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak teklif stratejilerinizi düzenlemelisiniz;

 • Eğer web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde satın alım, form doldurma gibi doğrudan bir işlem yapmasını istiyorsanız ve bundan gelen dönüşümleri görmek istiyorsanız dönüşüm izleme özelliği olan bir stratejiyi tercih etmelisiniz.
 • Web sitenize sadece trafik çekmek istiyorsanız bu durumda tıklama başına maliyet özellikli bir strateji kampanyanız için en uygunu olacaktır.
 • Web sitenize trafik çekmeden, marka bilinirliği yapmak istiyorsanız teklif stratejilerinizin gösterim odaklı olması yeterli olacaktır.
 • Videolu bir reklam yayınlıyorsanız görüntüleme ve bunun sonucundaki etkileşimlerin arttırılmasını istiyorsanız görüntüleme başına maliyet özellikli stratejiler kullanabilirsiniz.

Google ADS Teklif Stratejileri

Hedeflerinize göre hangi stratejilerden yararlanmanız gerektiğine karar verdiğinizde teklif stratejinizi seçebilirsiniz. Bir süre sonra kampanyanızın hedefi değişirse seçtiğiniz teklif stratejisini de değiştirebilirsiniz. Var olan bir kampanyanın teklifini değiştirmek için;

 1. Google ADS hesabınıza giriş yapın.
 2. Kampanyalar menüsünden düzenleyeceğiniz kampanyayı seçin.
 3. Kampanya ayarları üzerinden teklif verme ve ardından teklif stratejisini değiştir’e tıklayın.
 4. Açılan menüden istediğiniz yeni teklif stratejisini kaydedin.

Desinggo.com

Manuel TBM (Tıklama Başına Maliyet)

Bu teklif stratejisi reklamlarınız için kendi maksimum tıklama başına maliyetinizi belirlemenize olanak verir. Bu maliyet, reklamlarınıza yapılan her bir tıklama için ödeyebileceğiniz maksimum tutarı belirtmektedir. Bu teklif yönteminde sadece reklamınızla ilgili kişiler, reklamınıza tıkladığında bir ödeme gerçekleşmektedir.

Tıklama başına maliyet tekliflerini belirlerken aşağıdaki araçları kullanabilir, en iyi kampanya kurgusunu yapabilirsiniz;

 • Teklif Simülasyon Aracı ile teklifinizde ne kadar bir artış olursa gelecek gösterimlerin ya da tıklamaların ne kadar artacağı konusunda bir senaryo oluşturmanıza olanak sağlanır.
 • Anahtar Kelime Planlayıcı ile hangi anahtar kelimelerin ne sıklıkla arandığı ve gösterildiğinin tahminlerini görebilirsiniz.
 • İlk Sayfa Teklif Tahminleri aracı ile reklamınızın Google ilgili arama sonuçlarında görünmesi için ne kadar teklif vermeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Manuel TBM hakkında bir örnek vermemiz gerekirse; örneğin bir kullanıcının web sitenizi ziyaret etmesinin 0,50 TL’ye değer olduğunu düşünüyorsunuz, o halde maksimun TBM’nizi 0,50 TL olarak belirlemelisiniz. Ziyaretçinin tıkladığı bu reklam için en fazla 0,50 TL ödersiniz. Daha fazlasını ödemezsiniz. Sadece görüntüleme aldığınızda ise ödeme yapmazsınız.

Google ADS sisteminde genellikle maksimum TBM’den daha az bir miktar ödenir. Çünkü sistem açık arttırma mantığı ile çalışır. Hemen altınızda bulunan rakibinizi geçmeniz için gereken minimum ödemeyi yapmanız yeterli olacaktır.

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet)

Google ADS’in akıllı teklif stratejilerinden olan Hedef EBM, olabildiğince fazla dönüşüm elde etmenize olanak sağlamaktadır. Hedef EBM statejisi hesabınızdaki geçmiş verileri kullanır ve bunları açık artırma mantığına dayanarak sıralayarak optimum teklifleri belirler.

Örneğin 25 TL’lik bir hedef EBM stratejisi belirlediyseniz, Google ADS sistemi belirlediğiniz bu tutar civarında dönüşüm (form, satın alma gibi) elde etmeniz için çalışmalar yapacaktır. Bu seçilen strateji, reklamlarınızın çıktığı cihaz, tarayıcı, gün, saat ya da pazarlama listeleriniz kullanılarak teklifini güncel tutar.

Hedef ROAS (Reklamlardan Elde Edilen Gelire Göre Hedefleme)

Bu strateji, reklam harcamalarınız sonucunda gelen dönüşlerden ne kadar gelir elde ettiğinizi baz alarak çalışmaktadır. Hedef ROAS stratejisini kullanabilme için son 45 gün içerisinde en az 20 dönüşümü almanız gerekir. Kampanyanız ne kadar fazla dönüşüm almışsa bu stratejinin doğru sonuçlar çıkarması da o kadar mümkün olacaktır.

Örneğin tshirt satışı yapan bir web siteniz olsun ve Google ADS reklamları sayesinde yapacağınız 10 TL’lik harcamada 50 TL değerinde satış planladığınızı düşünelim. Bu durumda hedef ROAS’ınızı %500 olarak belirlemeniz gerekecektir. Bu, Google reklamlarına harcadığını her 10 TL için 5 katı bir gelir elde etmek anlamına gelmektedir. Bu değer belirlendikten sonra Google ADS dönüşüm değerlerinizi de hesaba katarak maksimum TBM teklifinizi belirleyecektir.

Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma

Bu stratejide belirlediğiniz bütçe dahilinde en çok tıklamayı almak amaçlanır. Bu teklif stratejisi ile sadece bütçeyi ayarlamak size düşmektedir. Geri kalan her şeyi; tıklamaları artırmayı, bunun için ne kadar TBM ayarlanması gerektiğini Google ADS belirler. Kontrolü tamamen elinizden bırakmak istemiyorsanız teklif sınırları tanımlayabilirsiniz. Böylece Google ADS, verdiğiniz sınırlar dışında bir maliyet belirleyemez. Eğer bu stratejide verilen teklifleri beğenmezseniz sonrasında Manuel TBM teklifine kolayca geçebilirsiniz.

Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma

Kampanyalarınızdan en fazla dönüşümü elde edebilmek için Google ADS tarafından otomatik olarak oluşturulan teklif stratejisidir. Tıklama arttırma sistemine benzeyen dönüşüm sayısı en üst düzeye çıkarma stratejisi tıklamayı değil de elde edilecek dönüşümü sayacak ve bunu arttırmayı hedefleyecektir. Bu stratejinin işleyiş şekli de kampanyadaki daha önce var olan verileri kullanmaya dayalıdır.

Hedef Gösterim Payı

Bu teklif stratejisi, reklamınızın nerede gösterilmesini istiyorsanız buna uygun bir teklifin Google ADS tarafından belirlenmesi ile çalışır. Reklamlarınızın nerede gösterilmesini istediğinize bağlı olarak stratejinin üç farklı seçeneği mevcuttur. Bunlar; Google arama sonuçlarında herhangi bir yerde, mutlak üst kısımda ya da sayfanın üst kısımlarında. Eğer siz en üstte çıkmak istiyorsanız Google ADS sistemi TBM tekliflerinize bütçeniz dahilinde buna uygun olacak şekilde belirleyecektir.

Google Akıllı Teklif Stratejilerini Nasıl Belirler?

Google öncelikle varsa daha önceki kampanya verilerinizden yararlanarak teklif stratejilerinden en iyi sonucu alabilmeniz için optimizeler yapmaktadır. Ancak bununla birlikte pek çok kriter Google’ın akıllı teklif stratejilerinde TBM’yi belirleyici etken olarak görülmektedir. Bunlar; reklamın görüleceği cihaz, konum, gün ve saat, reklamın özellikleri, demografi, site davranışları ve ürün özellikleri gibi kriterlerdir.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu