E-Ticaret

E-Ticaret ‘te Satışlarınızı Artıracak 10 İpucu

E-Ticaret te satışlarınızı artırmak için sadece indirim veya reklam yapmak yeterli değildir. Ziyaretçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi etkileyip, bazı fırsatlar sunarak markanızın nasıl büyüdüğüne şahit olabilirsiniz.

1. Güvenli Alışverişi Vurgulayın!

Kullanıcıların çoğu internetten alışverişi güvenli bulmadığı için karamsar davranıyor. E-ticaret sitenizde ziyaretçilerinizi bu konu hakkında bilgilendirmeniz, tüketicilerin sizden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmesini sağlar. Ödeme işlemlerinde 3D güvenlik gibi ek hizmetler sunmanız, veri transferinin güvenliğini sağlamak için sitenizin tüm altyapısını http’den https’e geçirmeniz potansiyel müşterilerinizde gözle görünür bir artış sağlayacaktır.

2. Üye Kayıt Zorunluluğundan Vazgeçin

Kullanıcılar bir e-ticaret sitesini denemek için tek seferlik alışveriş yapabiliyor. Bunu göz önünde bulundurarak ödeme işlemleri için üye kayıt zorunluluğunu e-ticaret sitenizden kaldırabilirsiniz. Ziyaretçi giriş yaptığında kullanıcının bilgilerini alabilir, izinleri doğrultusunda onlar için otomatik bir hesap açabilirsiniz.

3. Video’lardan Yardım Alın

Video içeriklerin daha fazla ilgi çektiği büyük bir gerçek. Web sitenizde satışını yaptığınız ürünlerle ilgili tanıtıcı videolar hazırlayabilirsiniz. Bunun için, öne çıkan ve geri dönüşümü yüksek olan ürünlerinizi seçebilirsiniz. Videolar, görsellere göre ürün hakkında daha fazla detayın ortaya çıkmasını sağladığı için daha çok ilgi çekiyor. Ürün tanıtım videolarının yanı sıra ürünün teknik özelliklerinin tanıtıldığı videolarla da ürün açıklamalarını destekleyerek site üzerinde ziyaretçilerin daha fazla zaman geçirmelerini sağlayabilir ve bu videolar ile beraber ziyaretçilerin satın alma kararlarını değiştirebilirsiniz.

4. Kargo Bilgilendirmesi

İnternetten alışveriş yapan tüketiciler, kargo süreçleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ister. Mümkünse kargo teslimatı hemen yapılmalı, bekleme süresi minimumda tutulmalıdır. Ayrıca kargo ücretleri, hangi kargo firmasının seçileceği, ne zaman teslim edileceği gibi detayları belirtmeniz, müşterinizin teslimat konularına hakim olmasını sağlar. Sitenize ücretsiz kargo özelliği eklediğiniz zaman, bilgisini müşterilerinize mutlaka vermelisiniz.

5. Marka Bilinirliği Çok Önemli

Genel olarak satışlarınızın artmasına yardımcı olacak diğer bir etken ise marka bilinirliğinizin yüksek olması. Müşterileriniz markanız hakkında ne kadar çok konuşursa, bu sizin için o kadar iyi. Kulaktan kulağa pazarlamayı tetiklemenin en kolay yolu ise sosyal medyada e-ticaret siteniz için başarılı bir profil oluşturmak ve yönetmekten geçiyor.

6. Fırsatlar Sunun

Kullanıcılar e-posta aboneliklerine kayıt olmayı pek sevmezler. Bu sebeple onlara abone olma karşılığında indirim kuponu ya da belli bir fırsat sunabilirsiniz. Böylelikle ilerleyen zamanlarda onlara pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz.

7. Detayları Önemseme

Müşteri hizmetinin bir çok açıdan, detayları önemsemekle ilgilidir. Kullanıcılar, en küçük bir ‘düşünceli’ davranışınızdan etkilenerek müşteriniz olabiliyor. Bu nedenle makul istekleri için, müşterilerinize samimi ve basit bir yardım eli uzatmakta tereddüt etmemenin sizin için kazancı yüksek olabilir.

8. Hediyeler

Hediyeleri herkes sever. Özellikle sitenizden sık alışveriş yapan sadık müşterilerinize vereceğiniz ufak hediyeler sizin için çok ciddi bir maddi yük getirmeyeceği gibi, bunun çok daha ötesinde fayda sağlayabilir. Örneğin bebek ürünleri satan sitenizde her siparişin yanında minik bir nazar boncuğu göndermek annelerin sitenize olan ilgisini çok artırabilir.

9. Özel Günlerini Unutmayın

Müşterilerinizin temel bilgilerini bir CRM çözümü ile kayıt altına almak, onların doğum veya evlilik yıldönümü gibi özel günlerini hatırlamanızı ve bu günlerde onları tebrik ederek hem sitenizi hatırlatma, hem de müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkartmanıza faydası olacaktır.

 10. Teşekkür Etmek

Eski moda bir taktik gibi görünüyorsa da, samimi ve duygusal bir dil kullanarak, belki de gerçek el yazısıyla yazdığınız teşekkür notunun müşteri sadakati sağlamada büyük sonuçları olabilir.

Desinggo.com

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu