E-TicaretSEO

E-ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO şüphesiz en rekabetçi alanlardan biri. Aslında, çeşitli sektörlerden çevrimiçi perakendeci ve tedarikçilerle çalışma ayrıcalığına sahibiz ve ticari arama sonuçlarına etki etmenin ne anlama geldiğini öğrendik. Bugün SEO iyileştirmeleri için müşterilerimizin sitelerine uyguladığımız başlıca optimizasyonlardan bahsedeceğim.

Daha Sık SEO Denetimi

Teknik SEO denetimleri ve bakımı tartışmalı olsa da bir şekilde e-ticaret siteleri için SEO’nun en önemli yönlerinden biridir. İçerik odaklı bir sitede, her sayfa planlı, özenli içerik oluşturmayı gerektirir ve iyi optimize edilmiş bir blog yazısının en 900 kelime olması önerilir. Öte yandan, çevrimiçi mağazalarda aynı anda yüzlerce, hatta binlerce ürün eklenebilir.

Her ürün birkaç kategoride olabilir. Dinamik olarak yeni sayfalar oluşturan filtreler olabilir. Bu nedenle E-ticaret siteleri çok sayıda sayafaya sahip, karmaşık web sitelerine dönüşme eğilimindedir. E-ticaret sitelerinin bu doğası nedeniyle, bir e-ticaret sitesini optimize etmeye başadığımızda yaptığımız ilk şey kapsamlı bir teknik SEO denetimi yapmaktır.

Teknik SEO, e-Ticaret sitelerinin taranabilirliği ve arama motoru tarafından kendilerine ayrılan tarama bütçesinin verimli kullanımı açısından önemlidir. E-ticaret SEO’da site birçok yönden denetlenir. e-ticaret siteleri gün geçtikçe büyür ve değişir. Ürünler geldikçe, stok değiştikçe, teknik ve tasarım değişiklikleri biriktikçe – düzenli denetimler giderek daha önemli hale gelir.

Site Yapısı, HTML Öğelerin Optimizasyonu: Site İçi SEO)

Site yapısı SEO’da bir süre sonra herşey yolundaymış gibi sanılmaya başlar ve ihmal edilme eğilimindedir. İyi organize edilmiş bir site, sayfaların belirli bir arama hedefi açısından diğer sayfalara daha iyi dağıtılmasını, alaka düzeyinin iyileştirilmesini ve Google Bot tarafından daha verimli bir şekilde taranarak daha verimli bir biçimde dizine eklenmesini sağlar.

Elbette kullanıcı deneyimini unutmamak gerekir. Bu, organik trafik çekmeyi hedefleyen tüm web siteleri için geçerlidir, ancak özellikle e-ticaret siteleri için iki nedenden dolayı önemlidir:

1. Ürün ve kategori sayfaları sayesinde bilgi amaçlı web sitelerinden daha fazla sayfaya sahip olma eğilimindedirler. Bu durum taranabilirliği ve genel alaka düzeylerini etkiler.

2. Ürün sayfaları, diğer temel sayfalardan (anasayfa, vizyon, misyon vb.) ve blog içeriğinden temel olarak farklıdır. Bu sayfaların kendi içinde ayrılması ve buna göre düzenlenmesi gerekir.

3. Sayfalarınızın, kategori sayfalarındaki ürün bağlantıları, ana gezinme veya ana sayfadan bağlanan kategori sayfaları gibi mantıksal gezinme aşamalarının hem anahtar kelime ve alaka düzeyi hem de kullanıcı deneyimi bakımından hiyerarşik bir biçimde yapılandırılması gerekir. Bununla birlikte sayfa hiyerarşide ne kadar derinde olursa olsun 3-4 tıklamayla erişilebilir olmalıdır. Bu genel bloglar için tartışmalı bir konudur, ancak çoğu SEO Uzmanı, URL yapısını site yapısıyla eşleştirmenin e-ticaret mağazaları için yararlı olduğunu kabul eder.

4. Dahili bağlantılar site yapısı için çok önemlidir, çünkü tarayıcılar ve kullanıcılar için bulunması zor olan daha derin sayfalara erişim sağlarlar.

Kategori Sayfaları

Kategori sayfaları, e-ticaret sitelerinin ana alterleridir. Hemen hemen tüm çevrimiçi mağazaların kategori sayfalarının genel trafiğinin büyük bir çoğunluğunu çektiğini söyeleyebiliriz.

Yenilenen SEO kuralları yani algoritmaların güncellenmesi ile kategori sayfalarının amaçlarının ötesinde bir değer sunması gerekiyor. Temel olarak, kategori sayfalarının zengin içerikli olması gerekir. Yani geleneksel bir ürün kategorisi sayfası ile bilgilendirici bir blog yazısının bir birleşimi gibi düşünebilirsiniz.

Kategori sayfasına o kadar metni nasıl ekleyebilirim diye düşünüyorsanız pratik yöntem şöyle: Öncelikle kategori sayfasının girişini yani üst kısmını fazla yüksek olmayan bir bannerla süsleyin. Mümkünde H1 etiketinizi ve hemen altına gelecek, anahtar kelimelerinizi içeren kısa bir paragraf yazısını bu banner’ın içine gömün. Banner’ın hemen altına ürünler sıralansın ve en alta kullanıcıyı bilgilendiren görsel ve metinler ekleyin. Buradaki püf noktası, blog yazılarından farklı olarak daha iyi bir tasarım gerektirmesidir. Blog yazılarındaki gibi uzun paragraflar sıralamayın, görsel veya grafiklerle, hatta video ekleyerek kullanıcıya gerçek anlamda fayda sağlayabilecek ve okuma isteği uyandıracak bir sayfa tasarlamak zorundasınız.

Kategori sayfalarınızın yeterince optimize edildiğini düşünüyorsanız, bu sayfalardan daha fazla verim elde etmek için yapabileceğiniz birkaç şey daha var. Daha hassas arama amacı veya demografik bilgileri hedefleyen mevcut kategorilerin varyasyonlarını oluşturabilirsiniz. Bu e-ticaret SEO stratejisi mevcut ürün kategorinizin otoritesinden yararlanır ve ilgili arama sorgularından trafik almanıza yardımcı olur.

Örnek vermek gerekirse, bir giyim mağazanız olduğunu düşünelim. Jean Pantolanşarı belirli özelliklere göre kategorilere ayırdınız. Bu kategorileri iyi bir biçimde optimize ettiğinize emin olduktan sonra, uzun kuyruklu ve rekabeti yüksek bir anahtar kelime bulun. Mesela, “50 TL’den ucuz Jean’ler” diye bir kategori daha oluşturabilirsiniz. Bu yeni kategorinin kendine özel başlık ve meta etiketleri olacağından başlığı ile eşleşen daha spesifik aramalarda sıralama alacak ve ek trafik getirecektir.

E-ticaret ile bir ürün satın almış bir kadın yatağının üzerinde oturmuş ve ürünün kutusunu açıyor.
E-ticaret SEO Nedir?

Oluşturduğunuz yeni kategori kullanıcı açısından anlamlı olacaktır ve aynı zamanda sayfa otoritesi ve alaka düzeyinizi olumlu yönde etkileyecektir. İşin püf noktası anahtar kelimeler ve arama hacimleridir.

E-ticaret sitelerinin Schema işaretlemesinden yararlanması önemlidir. Ayrıca geri bağlantı (backlink) kazanımı için stratejiler geliştirmek gerekmekte. Bu iki konuya bu yazıda girmeyeceğim, daha önce yazmıştım. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Fiziksel bir mağazada olduğu gibi E-ticaret sitelerinin de sadık müşterilere ihtiyaçları vardır. Çevrimiçi mağazanıza kimse gitmezse satış yapmazsınız. Dolayısıyla, web sitenizi optimize etmeye, markanızı geliştirmeye veya dönüşüm oranlarını artırmaya başlamadan önce, potansiyel alıcıları sitenize tutarlı bir şekilde yönlendirmeniz gerekir.

Google’ın Bir web sitesinin özellikleri ne etkileşimlerini nasıl değerlendirdiğine dair kesin emin olduğum çok az şey var.   Bu nedenle paylaşacağım bilgiler kişisel tecrübelerimdir ve çoğunlukla sezgiseldir.  Farklı türde Web siteleri ve farklı hedeflere sahip e-ticaret siteleri için farklı çözümler veya değerlendirmeler olabilir. Buradaki  Amaç e ticaret Sitesi sahiplerinin Google’ın E ticaret sitelerine bakış açısı hakkında genel bir fikir edilmesi ve teknik yönden nasıl optimize edileceğini anlamasıdır.

E-ticaret SEO Nedir ve Neden Önemli?

E-ticaret siteleri arama amacı, yani hedef dönüşüm bakımından diğer web sitelerinden nispeten farklıdır. Bu nedenle Google e-ticaret sitelerini daha farklı ele almalıdır. E-ticaret SEO kavramını ortaya çıkaran ana etken budur.

E-ticaret sitelerinin hem Google tarafında hem de kullanıcı tarafında daha fazla güven sinyaline ihtiyacı vardır. Google’ın güvenmediği bir e-ticaret sitesini ilk sayfada göstermesi imkansızdır. E-ticaret sitelerinden daha fazla güven sinyaline ihtiyaç duyan sağlık sektörü gibi daha hassas sektörler de vardır.

E-ticaret sitelerinin en önemli sıralama faktörü güven sinyalidir. Güven sinyali hem kullanıcı tarafında hem de Google tarafında oluşan bir çok faktöre dayanan değerlendirmeler bütünüdür. Güven sinyali birçok şekilde oluşabilir. Aşağıdakiler bir sıralama faktörü oldukları Google tarafından net olarak belirtilmemiş ancak güven oluşturma bakımından önemli olduğunu düşündüğüm faktörlerdir.

 1. Resmi evrak ile alınan alan adları
 2. Resmi evrak ile alınan SSL sertifikaları
 3. Web site teknolojisi
 4. Web site güvenliği
 5. Güvenilir sitelerden gelen bağlantılar
 6. Kullanıcı yorumları ( Google My Business,  site içi yorumlar,  sosyal medya yorumları,  diğer sitelerdeki yorumlar)
 7. Alan adı / web site yaşı
 8. Marka bilinirliği
 9. Mağaza fiziksel konuma ziyaretler,  yol tarifleri
 10. Sosyal medya etkileşimleri
 11. Mekan ve personelin de bulunduğu ürün fotoğraf ve videoları
 12. Müşterilerin ürünlerle fotoğraf ve videoları

E-ticaret Mağazaları İçin Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeler, e-Ticaret SEO için kritik bir bileşendir. Mağazanıza nitelikli organik trafik getirmenize yardımcı olurlar. Doğru ziyaretçiyi sitenize getirmek istiyorsanız e-ticaret anahtar kelimelerinin sahip olması gereken özellikler vardır.

1. Arama Hacmi

Anahtar kelimeyi optimize etmeden önce, anahtar kelimeyi arayan yeterince büyük bir kullanıcı kitlesi olduğundan emin olmanız gerekir. Anahtar kelime arama hacmi farklı nişler arasında değişebileceğinden, diğer yüksek trafikli anahtar kelimeleri bir karşılaştırma ölçütü olarak almalısınız.

2. Arama Amacı

Anahtar kelimeler her zaman yüksek hacimli olmak zorunda değildir. Nitelikli trafik,yüksek trafkten daha önemlidir. Bu nedenle amacınız nitelikli trafik çekmek olmalıdır. Nitelikli trafik, satış dönüşüm hunisinin doğru aşamasından gelen trafiktir.

Satınalma temelde 4 aşamada gerçekleşir

 1. Farkındalık
 2. İlgi çekme
 3. Geliştirme
 4. Satış

Farkındalık aşamasında daha fazla ziyaretçi çekersiniz. Dönüşüm hunisinin satın alma aşamasında daha az insan vardır, ancak bu insanlar genellikle satın almaya istekli ve ürünleriniz için para harcamaya hazırdır. Bu ziyaretçileri çekmek için “indirim”, “ücretsiz gönderim”, “şimdi satın al” ve “anlaşma” gibi satın alma anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

3. Alaka Düzeyi

Mağazanıza alakalı anahtar kelimeler de seçmeniz gerekir. Terimin alakalı olup olmadığından emin değilseniz, anahtar kelime için ilk 10 organik konumda yer alan sitelere bakın. Sayfalar benzerse, terimin sayfanızla alakalı olması muhtemeldir.

4. Rekabet

Son olarak, gerçekçi bir şekilde sıralayabileceğiniz anahtar kelimeler de seçmeniz gerekir. Web siteniz yeni ise, kısa anahtar kelimelerde rekabet genellikle yüksek olduğundan, daha uzun kuyruklı, daha düşük rekabete sahip anahtar kelimeler seçmeniz gerekir.

E-ticaret siteleri için teknik Seo ve backlink konusuna bu makalede yer vermeye  gerek görmüyorum.  Çünkü bu konuda daha yazılmış birçok makalem bulunuyor.  E-ticaret siteleri için de teknik Seo konusu diğer web sitelerinde olduğu gibi anahtar kelime optimizasyonu başlıkların optimizasyonu kanal 26 yönlendirmeler gibi uygulamaları kapsar.

Arama motoru optimizasyonu konusu her geçen gün daha fazla kullanıcı odaklı çalışmaları gerektirmektedir.  Açık konuşmak gerekirse marka bilinirliği olmadan e ticaret yapmak çok zordur. Arama ağlarında verilen reklamlar, sosyal medya reklamları, YouTube reklamları e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazıdır ve bu pazarlama uygulamaları  ürünleriniz ile ilgilenen kullanıcıları keşfetmeniz için çeşitli kolaylıklar sağlar.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu