Blog

Başarılı Haber Sitesi Kurmanın İncelikleri

Haber sitesi kurmak son zamanlarda oldukça popüler bir hal aldı. Sadece İstanbul merkezli binden fazla haber sitesi var. Peki, sıfırdan bir haber sitesi nasıl kurulur? İyi bir nasıl yönetilir? Sizler için derledik.

Haber sitesi kurmak çoğu internet girişimcisi için kolay ve karlı bir işmiş gibi görünse, herkes: “Ben de haber yazabilirim” diye düşünse de, internet haberciliği öyle kolay bir iş değil. Kendi içinde bir sürü iş barındıran ve hukuksal sorumluluğu da olan sıkıntılı bir alandır.

ALAN ADI AKILDA KALICI OLMALI

Bir haber sitesi kurarken, öncelikle uygun bir isim seçmek çok önemlidir. İçinde haber kelimesi geçen ortalama 7-8 harften oluşan isimler, akılda kalıcı olması bakımından avantajlıdır. Akılda kalıcı bir isim, insanların siteye tekrar gelme olasılığını artırır.

HABER SİTESİ İÇİN UYGUN YAZILIM

Haberlerin yayınlandığı mecranın kendisi, başarının anahtarını elinde tutar. İyi bir internet sitesi, kullanıcının tekrar gelme olasılığını artıran etmenlerden biridir. Girişimciler bir internet sitesi kurmaya ilk karar verdiklerinde, genelde çok büyük bütçeleri olmadığı için WordPress gibi hazır temalar kullanmayı tercih ediyorlar. Haber siteleri için de durum bundan çok farklı olmuyor. Yüksek trafiklerde ise bu tarz scriptler sorun yaratıyor. Trafik arttıkça sitenin ağırlaşmamasını sağlamak bir haber sitesi için hayati önem taşımaktadır. Bu durumda sitenin kendi yazılım ekibini oluşturması veya yazılım desteği alması ön plana çıkmasında yardımcı olur. İnternet sitesinin kendisinin sorunsuz bir şekilde çalışıyor olması, kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olması, arama motorları ile uyumlu olması gibi konular zaman, ekip ve para işidir.

SEO

Haber siteleri, içerik sitesi olduğu için arama motorlarına uygun optimizasyonu yapılması gerekiyor. Ürettiğiniz haberlerin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak ve sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için arama motoru optimizasyonu göz ardı etmemek gerekiyor.

YETERLİ EKİP VE GÜNCELLİK

Haber sitesinin başarısı, elbette sadece isme ve siteye bağlı değil. Güçlü bir ekip oluşturmak ve güncelliktir haber siteleri için hayati bir unsurdur. Çünkü haber sürekli değişip gelişen canlı bir organizma gibidir. Tek bir kişi ile onun yapısını anlayıp hızına ve değişimine ayak uydurabilmek çok zordur. Bunun için her sitelerinde, her kategori için uzman bir editörün olması gerekiyor.

Desinggo.com

Örneğin spor haberi yazan bir kişinin spor terimlerine hakim olması, tarafların hassasiyetlerini gözeten bir dil kullanması elzemdir. Türkiye, gerek coğrafi konumu, gerek siyasal yapısı gereği son dakikaların, flaş gelişmelerin çok fazla olduğu bir ülke. Bu durum, haber sitelerinin ve habercilerin üzerine ekstra bir sorumluluk getiriyor. Güncelin takip edilmesi, haber atlanmaması, haberlerin en hızlı ve doğru şekilde ulaştırılması, arama motoru kurallarına uygun, kullanıcının ilgisini çekecek, hassasiyetleri gözetecek özgün içerikler oluşturulabilmesi, ancak bir haber ekibi ile mümkündür.

ÖZGÜNLÜK

Haber sitelerini diğer sitelerden ayırmak için üretilen içeriklerin özgün olması gerekmektedir. Her internet sitesinde olduğu gibi haber sitelerinde de “içerik kraldır.” Bir haber sitesini diğerlerinden ayıran şeyse içeriğidir. Kopyala-yapıştır habercilik siteyi hiçbir şekilde ön plana çıkarmaz.

GOOGLE NEWS KAYDI

Google’ın sunduğu Google News, bir haber sitesine organik trafik çekmek için en önemli platformdur. Bir sitenin Google News’e katılabilmesi için, mutlaka haber sitesi olmak gerekir. Sürekli haber akışı olan, kullanıcı dostu, Google’ın kriterlerini karşılayan siteler, Google News’e üye olabilir. Google News için en önemli kural ise, özgün içeriğe sahip olmaktır.

SOSYAL MEDYA

Günümüzde insanlar haberleri sosyal medya üzerinden daha fazla takip etmektedir. Bu durumda sosyal medya, bir haber sitelerinin arama motorları kadar bazen daha fazla trafik çekmek için önemli bir alandır. Bunun için haber sitelerinin doğru stratejilerle belirlenmiş sosyal medya yönetimi yapması gerekiyor. Ayrıca haber sitelerinin sosyal medya reklamlarıyla aynı zamanda sitelerine hit çekebilirler. Marka bilinirliğini artırması açısından da anasayfa linklerine verilen reklamlar sitenin uzun vadedeki başarısını destekler.

ADWORDS DESTEĞİ

Google reklamları, sosyal medya reklamlarına görece daha maliyetli olabilir. Ancak bir haber sitesinin tasarımı bitip içeriklerinin girilmeye başlamasından sonra, arama sonuçlarında ön plana çıkabilmesi için hem sosyal medya reklamlarına, hem Adwords’e ihtiyacı vardır. Önce Adwords ve sosyal medya reklamları ile bir miktar trafik kazanıp bilinirliği artırdıktan sonra yapılacak SEO çalışmaları ile haber sitelerinin yavaş yavaş SEO’dan trafik kazanması amaçlanır. Başarılı bir SEO çalışması, Adwords’ün tamamen bir kenara bırakılması anlamına gelmez. Özellikle bazı kelimelerde, büyük haber sitelerinin önüne çıkabilmek için, mutlaka Adwords kullanılması gerekir.

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu