Blog

Alan Adı (Domain) Nasıl Alınır?

Alan Adı Nedir

Alan adı bir web sitesinin internetteki kimliğidir. Domain ya da Domain Name olarak da sıklıkla söylenir. Bir web sitesi yapmaya karar verdiğinizde daha önceden alınmamış bir alan adı bulmanız ve onu kiralamanız gerekir. Alan adları satın alınmaz belli sürelerle kiralanırlar.

Alan Adının Yapısı

http:// ile başlayan kısım alan adımıza ulaşmak isteyen kişilerin hangi protokol ile sunucumuza bağlanacağını belirtir. Web sayfamıza ulaşmak isteyenler http ya da https ile bağlanırlar. https protokolü siteye bağlanan kişi ile yapılan veri alışverişinin güvenli bir kanaldan olmasını sağlar. Bunun için sitemizde ssl desteği olması gerekir.

www kısmı alt alan adıdır (subdomain). Aynı alanda birden fazla web sitesi yapmak istediğimiz durumlarda kullanırız. sirket.com alan adımız olduğunu varsayarsak; blog.sirket.com, e-ticaret.sirket.com, yansirket.sirket.com gibi başka web sitelerini kendi alan adımız altında toplayabiliriz. Bunların hepsi birbirinden ayrı siteler olabilir.

Yukarıdaki örnekte opencongress.org kısmı alan adıdır. Alan adlarının mutlaka bir uzantısı olur. Bu örnekte .org ile biten bir alan adı alınmıştır. org uzantısı organization kelimesinden gelir. Sivil toplum kuruluşları, dernekler, vakıflar gibi kuruluşlar bu alan adı uzantısını kullanırlar. com uzantısını şirketler, edu uzantısını eğitim kurumlar kullanır. Her uzantının başka bir anlamı ve başka bir kullanım alanı vardır. Tüm alan adları uzantıları listesine tıklayarak bakabilirsiniz.

Alan adı kısmından sonra gelenler sayfaların yolu (path) ve sayfalara gönderilen parametrelerdir. Her sayfanın bir yolu bulunur. Web sitemizdeki sayfaların isimlerini mutlaka SEO uyumlu olacak şekilde düzenlemeliyiz.

Bunların tümüne birden URL denir. URL yalnızca bir kaynağın adresidir. Bir resmin adresi ya da bir sayfanın adresi gibi tek bir kaynağı gösterir.

Alan Adınızı Alırken Bilmeniz Gerekenler

Alan adınızı almadan mutlaka uzun uzun düşünün. Bulduğunuz isimleri güvendiğiniz kişilere söyleyip ne düşündüklerini sorun. Alan adınızın iyi olması işinizin iyi olacağı anlamına gelmez ancak işinizin iyi olması için iyi bir başlangıçtır. Ayrıca aşağıdaki maddelerden bir ya da birkaçının olmasını sağlayın.

  • İnsanlar genellikle com ya da com.tr uzantılı alan adlarını kullanırlar. Seçtiğiniz ismin bu uzantılarda olmasına dikkat edin.
  • Özel bir kurum/kuruluş için alan adı alıyorsanız o kurumun niteliğine göre alan adı seçin.
  • Alan adınız çok uzun olmamalı. Mümkünse 1-2 kelimeyi geçmemeli
  • Akılda kalması kolay olmalı. Anlamsız olsa bile okuması yazması kolay olmalı
  • İşinizle alakalı olmalı. Anahtar kelimelerinizden birini içermeli
  • Alan adınızı almadan başka bir firma tarafından marka tescili yapılmışmı kontrol edin bunun için TPE adresini kullanabilirsiniz. Sonradan telif sorunlarıyla uğraşmayın.
  • Alan adınızda işaret ya da rakam kullanmayın
  • Alan adınızı markanız olarak düşünün

Nereden Alan Adı Almalıyım?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN, İngilizce Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), internetin iş dünyası, teknik, akademik ve kullanıcı gruplarının geniş katılımıyla oluşturulmuş kâr amacı gütmeyen bir özel sektör kuruluşudur. Kiralamak istediğiniz alan adlarını mutlaka ICANN akredite kurumlardan almaya çalışın. ICANN akredite kurumların listesinden Türkiyedeki ve yurt dışındaki akredite kurumları görebilirsiniz. Hosting aldığınız yerden alan adınızı almak zorunda değilsiniz. 

Desinggo Dijital

Web & Grafik Tasarımcısı, Mühendis, Yerel Rehber, Google Developers 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu